| Anonima_9977 a întrebat:

Stie cineva cum sa invat definitii sau poezi cat mai repede si sigur?

Răspuns Câştigător
| z8 a răspuns:

Cum omoara astia creativitatea in copii... punandu-i sa memoreze, ca pe niste robotei. Ca sa-ti raspuns la intrebare, mai intai intelege acele definitii, ca pe urma cand esti intrebat/a sa poti sa formlezi o definitie competenta cu mintea ta. Chiar daca nu o sa fie aceleasi cuvinte, sensul o sa fie acelasi. Trebuie sa fie profesorul prea cretin sa nu aprecieze. De invatat poezii cat mai repede si sigur, daca tu vrei sa le inveti pentru. ca pui pret mare pe note, cea mai buna metoda este cititul in liniste, fara sa ai atentia distrasa de net, telefoane, sunete, sa ai mintea la altceva. Zic cititul deoarece este demonstrat ( cica ) ca cea mai rapida si buna cale de retinere a informatiei este prin nervul optic ( adica citind in cazul tau ). Bafta!

17 răspunsuri:
| Aicilef a răspuns:

Asociaza informatziile cu ceva din viata ta.de exemplu poti retzine anii la istorie facand asociere intre varsta ta sh a unei prietene. sau te concentrezi bine pe acea idee sh o retzi, intelegand'o! Baftabig grin

| Dutzy a răspuns:

Eu invat mai repede cand scriu. Scrie poezia de mai multe ori pe o foaie, sh dupa o sa-ti dai seama ca ai retinut`o cat de cattongue Bn, trebuie sa depui si putin efort, si sa fii concentrat/a la maxim big grin

Răspuns utilizator avertizat
| cristyro a răspuns:

Iti imaginezi poezia si citesti de mai multe ori un vers.Sau la definitii cauta in dictionar sau intreaba pe cineva sau pe TPU ce insemna si te gandesti ce inseamna. Apoi recitesti.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poeziile le inveti tocind sa intelegandu-le. Defintiile? Le intelegi, si le asociezi cu situatii cunoscute tie(asta pe la stiinte).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste de 10 ori apoi improvizeaza in fata oglinzii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna mi ati dat si mie ideei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea Anonima. Ca sa inveti mai repede o poezie sau o difinitie trebuie sa ai nevoie de concentrare si sa repeti versurile. Acum stii imi pare bine ca te-am cunoscut. Cu drag cornelia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa citesti cate 3 sau 2 randuri cat mai mult si vei invata foarte repede intr-o zi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu faci sex si reti mai repede

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dao dracu de scoala chiulit ma pe mine ma cheama dan si nu-mi place scoala futai pe parinti cu invatatura lor pls faceti revolutie anti scoala plsssss e pentru binele vostru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara scoala ma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le scrii de vreo 2 ori da nu cred ca le poti invata rapede

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu citesti de mai multe ori si iti intra in cap asa fac euwinking

| aalwayss a răspuns:

Va multumesc mult pentru astea, ca am si eu azi nevoie ca ne-a dat sa invatam o poezie de 8 strofe si nu puteam sa o inteleg.Inca o data : Multumesc!

| denia a răspuns:

Citeste ca alta scapare nai.ok
?

| denia a răspuns:

Inveti.ok

?