| DenyDenysuk a întrebat:

Stie cineva de ce plantele care au semintele descoperite se numesc gimnosperme? Nu vreau ce inseamna
Va rog,, funda

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gimno - liber; sperme - sămânţă = gimnosperme = plante cu seminţe libere

| Hash001 a răspuns:

Pentru ca niste neni greci n-aveau ce face si au facut niste cuvinte formate din mai multe cuvinte

| danyz a răspuns:

Gimnosperme sunt numite plantele din subfilumul Gymnospermatophyta.
Cuvantul provine din greaca din combinatia:,, gymnos''=neacoperit,
,, sperma"=samanta, iar,, phyta"= planta.Deci gimnospermele sunt plantele care nu au semintele inchise (acoperite) in fruct.