| eeeeeeeeee a întrebat:

Stiti cine sunteti?

Răspuns Câştigător
| Alexandrinaa a răspuns:

La fel ca "ben zona"... cred ca inca nu stiu cine sunt cu adevarat si nici de ce sunt in stare. Tot ce pot sa spun este cum sunt in raport cu ceilalti sau cu creatiile mele, de orice fel. Dar nu as putea sa spun cine sunt cu adevarat sau ce este in sufletul meu. Uneori ma mahnesc ca sunt in stare sa spun o injuratura sau sa jignesc, sau ma bucur sa stiu ca am putut intr-un timp scurt, de ex, sa fac o melodie reusita! Depinde de situatie. Stii, Socrate spunea: "Cunoaste-te pe tine insuti"... dar Noica venea si adauga: "Cunoaste-te pe tine insuti ca sa descoperi ca nu stii nimic!", si avea dreptate! Decat sa ne intrebam cine suntem, poate mai bine am incerca sa facem ceva, si apoi vom vedea, prin creatiile noastre, care este sensul vietii noastre individuale.

8 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Eu zic ca da, desi ma redescopar zilnic. In principiu, tin pasul cu descoperirile si ma cunosc destul de bine.

regis
| regis a răspuns:

Nu intotdeauna, dar de obicei imi iau cartea de identitate cu mine. Si traiesc tot timpul cu frica ca vin dimineata la serviciu iar dupa-masa s-ar putea sa plece altcineva in locul meu acasa.

| juniper a răspuns:

Daca vrei sa te cunosti mai bine sa sa afli cine esti cu adevarat atunci trebuie sa meditezi foarte adanc. Asa de mult ca si cand n-ai mai meditat niciodata asa.

| Ben. a răspuns:

Nu prea. uneori ma shokez p mine insumi.

| selef a răspuns:

NU. Dar cred ca stiu vecinii.

| andi a răspuns:

Un om cu pacate!

| Princessee a răspuns:

Da, ma redescopar zilnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tind sa cred ca ma cunosc destul de bine si cu bune si cu rele chiar daca uneori nu vreau sa recunosc defectele. happy
Cel mai rau e sa te minti pe tine. Oricum timpul si experienta de viata pe scurt VARSTA iti da o viziune asupra vietii si asupra ta. Se spune ca o femeie se cunoaste cel mai bine atunci cand implineste varsta de 30 de ani. Eu am 22 si sincer chiar astept varsta aceea, banuiesc ca o sa fiu mult mai matura si nu o sa imi mai pese de toate chestiile superficiale si "rautatile" marunte peste care dam in fiecare zi.

Întrebări similare