| xDicsii a întrebat:

Sufletul este constient dupa moarte? Credeti ca are vreo forma, sau pur si simplu este " transparent"?

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Sufletul este făcut din materii extraordinare de tip suflet, pe care nu le poți vedea cu ochii.

| Bunny a răspuns:

Cu ochiul liber nu se poate vedea, deci ceea ce zicem sunt doar presupuneri.S-a dovedit stiintific ca dupa moarte corpul este mai usor si am mai auzit ipoteze cum s-ar vedea cu anumite raze un fel de abur.Stii cum e, pana nu ne vine vremea raman doar idei.Nimeni nu poate sti ce e dupa viata. Poate sa nu fie nimic sau poate fi ceva atat de extraordinar la care nici nu ne-am gandit.O sa vedem fiecare la timpul potrivit.happy

| EmaS a răspuns:

Da cu siguranta ca este constient. Pilda bogatului nemilostiv:
Luca 16:19
Era un om bogat care se îmbrăca în porfiră şi in subţire; şi în fiecare zi ducea o viaţă plină de veselie şi strălucire.
Luca 16:20
La uşa lui, zăcea un sărac, numit Lazăr, plin de bube.
Luca 16:21
Şi dorea mult să se sature cu firimiturile care cădeau de la masa bogatului; până şi câinii veneau şi-i lingeau bubele.
Luca 16:22
Cu vremea, săracul a murit; şi a fost dus de îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul, şi l-au îngropat.
Luca 16:23
Pe când era el în Locuinţa morţilor, în chinuri, şi-a ridicat ochii în sus, a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui
Luca 16:24
şi a strigat: „Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine şi trimite pe Lazăr să-şi înmoaie vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba; căci grozav sunt chinuit în văpaia aceasta."
Zah 14.12; Isa 66.24; Marc 9.44;
Luca 16:25
„Fiule", i-a răspuns Avraam, „adu-ţi aminte că, în viaţa ta, tu ţi-ai luat lucrurile bune, şi Lazăr şi-a luat pe cele rele; acum aici, el este mângâiat, iar tu eşti chinuit.
Iov 21.13; Luca 6.24;
Luca 16:26
Pe lângă toate acestea, între noi şi între voi este o prăpastie mare, aşa ca cei ce ar vrea să treacă de aici la voi sau de acolo la noi să nu poată."
Luca 16:27
Bogatul a zis: „Rogu-te, dar, părinte Avraame, să trimiţi pe Lazăr în casa tatălui meu;
Luca 16:28
căci am cinci fraţi, şi să le adeverească aceste lucruri, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin."
Luca 16:29
Avraam a răspuns: „Au pe Moise şi pe proroci; să asculte de ei."
Isa 8.20; Isa 34.16; Ioan 5.39-45; Fapt 15.21; Fapt 17.11;
Luca 16:30
„Nu, părinte Avraame", a zis el, „ci dacă se va duce la ei cineva din morţi, se vor pocăi."
Luca 16:31
Şi Avraam i-a răspuns: „Dacă nu ascultă pe Moise şi pe proroci, nu vor crede nici chiar dacă ar învia cineva din morţi."

| AG a răspuns:

Nu cred ca existastraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sufletul nu moare,el este ca un duh, nu poate fi vazut asa cum intelegem noi, ca paminteni.Numai bine.

| DinooCanScreamRawwrr a răspuns:

Nu frate...ai murit, esti ca un bec de care nu mai are nimeni nevoie. Putrezesti si gata!

| NoKidding a răspuns:

@DinooCanScreamRawwrr Ei pur si simplu nu vor sa creada ca dupa moarte nu mai exista nimic. D'aia exista religie...

| Alyra a răspuns:

Nokidding,DinoCanScreamRawwrr,Ag : În cazul în care sunteţi atei vedeţivă de treabă şi nu mai speriaţi creştinii! Voi spuneţi că nu există Dumnezeu,noi spunem că există,nu există nicio dovadă care să asigure care răspuns e cel bun,aşa că plecaţi voi cu voi,iar apoi vom rămâne noi cu noi. Ateii cu ateii,creştinii cu creştunii!
Bună xDicsii! Acum să-ţi răspund la întrebare:
Sufletul este transparent pentru noi oamenii normali,însă după ce vom devenii şi noi suflete(fără corp) le vom putea vedea. Trebuie să aibă şi sufletul o formă(sper!) Te uiţi la filme cuu fantome? Vei observa că nici în acele filme fantomele nu pot fii văzute de oricine, dar tot există persoane care le văd(deci au o formă)
În legătură cu prima întrebare:Nu avem de unde ştii, însă eu sper că e. Mă apucă groaza când mă gândesc că ar putea să nu fie aşa. nail biting