| catalin1986 a întrebat:

Sunt 3 barbati care merg la un hotel fiecare au cate 10 lei in buzunar, cand ajung la hotel intreaba cat costa camera de hotel si propietarul le zice 30 de lei pune fiecare cate 10 lei si plateste camera propietarului dupa ce merg in camera patronul se gandeste ca le-a luat prea mult 30 de lei si o vede pe femeia de serviciu si o cheama si i zice tine de aicii 5 lei si dule la baieti aia 3 din camera cutare... femeia de serviciu fura si ea 2 lei si le mai duce numai 3 lei inapoi ca si cum or mai platit 9 lei de caciula si vine asa 9+9+9=27 plus 2 lei ce ia furat femeia de serviciu sunt 29 unde este 1 leu?

11 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Este o greșeală de logică
Oamenii au plătit inițial 30 de lei.
Hotelul /patronul le-a făcut o reducere de 5 lei, deci hotelul păstrează 25 de lei, din banii oamenilor.
Cei 5 lei sunt repartizați 2lei furați și 3 lei oamenilor.
Dacă femeia nu ar fi furat nimic oamenii plăteau 25 de lei, cazarea la hotel și banii plătiți de oameni erau egali cu banii reținuți de hotel.
Servitoarea nu a furat hotelul / din banii hotelului ci călătorii.
deci 27-2= 25.
Deci cei 30 de lei se transformă în 25 + 2 +3.
& 9+9+9=27-2= 25

| catalin1986 explică (pentru MMihai):

Nu este nici o greseala de logica.asa este problema... daca tie iti da la exm o problema si nu o intelegi asta nu inseamna ca este gresita.problema te induce in eroare smecheria este ca hotelul ramane cu 25 de lei.si gata +3 lei de la aia ce i-a dat inapoi sunt 28 si +2 lei de la femeia de serviciu sunt 30.doar ca aia 2 lei ce ia furat problema era facuta in asa fel ca sai calculezi dar nu trebuia calculatzi

| MMihai a răspuns:

Spui exact același lucru ca și mine, eu am denumit greșeală de logică
( în modalitatea de a vrea să rezolvi problema ), iar tu denumești „ problema te induce in eroare smecheria este ca hotelul ramane cu 25 de lei.si gata",
Într-o gândire normală și logică, vrei să pui semnul = între lucruri egale.
Cât au plătit călătorii=27 Ce reprezintă ăștia = 25 cât a oprit hotelul +2 furați
Cât a câștigat hotelul =25
Mișcare bani1=10x3=30
Mișcare bani2 =30 = 25 +2+3

| SongElena a răspuns:

La proprietar...

| YunoGasaiEceaMaiTARE a răspuns:

De fapt e 3+2+25=30 deci ala este la aia de serviciu

| florentttina a răspuns:

L-a oprit proprietarul!

| catalin1986 explică (pentru florentttina):

Nu...propietarul o ramas doar cu 25 de lei

| maria4maria4 a răspuns (pentru florentttina):

Pai daca adunam cei 27 lei care eu platit cei trei (si la care se includ si cei 2 lei furati) cu 3 lei ca eu dus inapoi ne da 30lei si deci nu lipseste nici un leu...

| aDDellin a răspuns:

Nu e niciun leu ca daca au dat 10 lei de fiecare cum sa le fure 2 lei! Deci leul nu exista!

| maria4maria4 a răspuns:

Pai daca adunam cei 27 lei care eu platit cei trei (si la care se includ si cei 2 lei furati) cu 3 lei ca eu dus inapoi ne da 30lei si deci nu lipseste nici un leu...

| AndrutzaMikutzaa a răspuns:

Ia luat patronulaughing ca patronu` i-a dat banii lu femeia de serviciu