| ktrinel a întrebat:

Sunt in clasa a XII a si am de ales pentru BAC dintre biologie, chimie si fizica.
La care se poate luat o nota mai mare + motiveaza raspunsul.

11 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Eu când am dat bacul am mers pe mâna fizicii şi nu mi-a părut rău.
La chimie nu m-am priceput niciodată (chiar nu mi-a plăcut deloc obiectul) iar biologia implica foarte mult tocit, sport la care n-am excelat niciodată.
Aşa că am rămas cu fizica ce implica mai multă logică şi mai puţin tocit.

La fizică bacu' era (şi este şi-acum) în forma asta: Îţi dădeau 4 subiecte - termodinamică, mecanică, optică şi curent electric - din care tu trebuia să rezolvi două.

Acum la electricitate s-a scos câmpul magnetic (adică ce era mai greu) şi deci acolo trebuie să ştii legile lui Kirchoff şi Legea lui Ohm cu toate formele ei. Adicătelea vreo 5 formule mari şi late.
Iar la mecanică de regulă e cel mai uşor pentru că ai mai mult de reprezentat forţe şi de gândit logic. Eu cel puţin aşa am dat: electricitate şi mecanică.
Însă şi termodinamica e un capitol uşor (eu l-am evitat căci în anul în care am dat eu a fost o problemă nasoală acolo şi de-aia am mers pe mecanică), mai ales dacă ştii transformările (izotermă, izobară, izocoră, generală şi adiabată).

Atenţie! Dacă dai la fizică să nu încerci optică! Întotdeauna apar surprize neplăcute la optică!

Spor la lucrat probleme!

| DianaScorpio a răspuns:

La materia la care te stii cel mai bine dintre acelea si care iti si place, la aia poti lua nota mai mare.Tu stii cel mai bine care iti place si la care esti si bun/a.

| NickiMinaj a răspuns:

Biologia e cea mai usoara, se iau note de 10 in prostie.
eu am dat la chimie anul asta si a fost bataie de joc. am avut numai calcule oribile. mi-a parut rau ca m-am strofocat atat pentru nimic... din ce am auzit de la colegi si la fizica a fost aceeasi problema.

| mgtow a răspuns:

Depinde ce iti place tie, acolo inveti la categoria respectiva ca sa poti lua o nota buna.

| améliee a răspuns:

Depinde de tine, de profesori, de masura in care intelegi obiectul, de ce doresti sa urmezi pe viitor s.a. Eu iti spun biologia, pentru ca mi s-a parut mereu usoara si placuta, dar e doar parerea mea. Incearca, oricum, sa alegi obiectul care ti se pare mai usor, chiar daca altul e mai frumos (asta in cazul in care vrei sa iei nota mare).

| d1onn5o a răspuns:

La toate dummy, depinde de care obiect iti place tie mai mult.

| ALex2oo7 a răspuns:

Daca inveti poti lua nota mare indiferent de materie... eu am dat la Fizica pentru ca ma pricep si imi place fizica. Tu poti da la care ti se pare mai usoar si pai invata mai bine...

| ktrinel explică:

E bine sa aleg materia in functie de prof,(adica dk intelg mai bine de la unul?

| ktrinel explică:

Biologia mie se pare usoara chiar si chimia dar la fizic e mai dificil.

| ktrinel explică:

Biologie si chimie sunt relativ usoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu una, in locul tau, as da la fizica. Pentru ca eu ma integ cu realullaughing si.imi place fizica. Acum.depinde ce iti e tie mai usor.