| Xulescu_7496 a întrebat:

Sunt visele premonitii? In urma cu mult timp am avut un cosmar. M-am trezit din vis terifiata. Era intuneric si m-am repezit sa aprind becul, fiindca in intuneric revedeam imagini din vis. Mai exact revedeam o fiinta slaba, cu ochii caprui, fata ovala care pe tot parcursul visului vrea sa ma inece, m-a sufocat, m-a chinuit. Dupa cateva minute am incercat sa adorm, cand am inchis ochii am vazut aceeasi figura schimonosita cu ochii caprui. Pana la urma am reusit sa adorm. Ce credeti, a doua zi mi-am amintit figura respectiva, parca o aveam in fata. Atat de clar ca parca ii vedeam si ridurile din jurul ochilor. Cu timpul imagine s-a sters din mintea mea si am uitat. Au trecut cam 4 luni. Apoi am cunoscut o persoana. Mai tarziu dupa alte 4 luni, intr-o seara persoana respectiva se afla langa mine, obosita si extenuata... eram pe o canapea amandoua si mi-a spus ca ii este somn. S-a lasat usor in jos si a facut un gest cu ochii. Atunci mi-am amintit privirea din vis... aceiasi ochi, aceeasi forma, aceeasi culoare, aceeasi configuratie a fetei, aceeasi contitutie fizica. Poate va intrebati de ce nu am observat de la inceput, nu stiu! Tot ce stiu e ca raul era deja facut. Adica persoana respectiva imi facuse mult rau in vis si asa s-a intamplat si in realitate, dar mi-am dat seama prea tarziu. Nu sunt nebuna, sunt sigura 100% ca persoana din vis semana perfect cu persoana care am intalnit-o in realitate.

Ce credeti despre asta? Voua vi s-a mai intamplat? Chiar ma intereseaza sa stiu, rog seriozitate!

Răspuns Câştigător
| Prishille a răspuns:

Eu zic asa, ai o patima (sexul), s-ar putea sa visezi ca faci sex. Vrei sa ai un iubit, vei visa ca te saruti cu unul. Ti s-a facut pofta de prajituri si deja te gandesti cum arata savarina, diseara o sa visezi ca ai mancat tort. INu iti gasesti linistea, automat o sa ai vise tulburatoare, iti reflecta starea interioara. In viata de zi cu zi cam ai parte de probleme, neajunsuri... visele vor relecta asta. Alteori mai visezi si aiurea, fara vreo importanta. Insa in cazul asta, cred ca a fost premonitie. Nu ai putut sa faci nimic pentru a opri asta. Dar experienta asta iti poate fi de folos, in sensul ca data viitoare cand visezi ceva de genul ia aminte si nu mai repeta. Insa in unele cazuri nu prea ai cum sa eviti... si atunci care ii rostul lor? Totusi daca nu poti evita, poti gasi o solutie sau cumva sa schimbi ceva, felul in care vei reactiona. Spre exemplu: Ai o premonitie ca va fi foamete, apoi asta te ajuta sa economisesti alimente:grau, orez etc. Sa iti faci provizii.

17 răspunsuri:
| Anddrea a răspuns:

Nu mi s-a intamplat dar cred in chestiile astea. Poate cineva chiar a incercat sa te avertizeze dar nu ti-ai dat seama de la inceput. Ai grija sa nu-ti mai faca ceva persoana aia si fi atenta poate o sa mai ai vise din astea, ai grija cum le interpretezi.

| DoarOana a răspuns:

Buna Xulescu,
Nu sunt psiholog si nu am experienta in domeniu dar eu cred si sustin cu tarie ca unele vise sunt intr-adevar niste premonitii mai mult sau mai putin. Mai greu e cu descifrarea sensului unui vis.
Pa, pa

| LoveIsMyDrug a răspuns:

Chiar nu mi s-a intamplat asa cevathinking
Si nu imi doresc sa am premonitiisurprise
Sincer nu stiu ce sa iti zicsad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite parerea mea : Esti sigura ca seamana perfect? Chestia e ca visul ar putea fi o premonitie prin care sa iti arate ca vei intalni o persoana care iti va face rau. Daca te-a speriat asa de tare visul ar trebui sa discuti cu persoana respectiva si sa ii spui ce ai visat. Daca incercati sa gasiti o rezolvare impreuna va fi mai usor. NU pot sa-mi imaginez cat de teama ti-a fost in seara aceea ( cand ai visat ) dar problema este ca esti confuz/a. Daca chiar vrei sa afli adevarul incearca sa vorbesti cu persoana pe care ai cunoscut-o si sa te familiarizezi cu ea. Dupa ce o cunosti mai bine vei stii daca e in stare sa-ti faca rau si atunci va trebui sa ai grija pentru ca visul tau a fost o premonitie a ceva rau sau bun care se va intampla ( in cazul tau thinking cam de rau big grin ). Daca vezi ca nu e in stare si nu doreste sa te raneasca trebuie sa gasitit impreuna rezolvarea. POate ai darul premonitie :-> cine stie.
Succes! IMi dai fundita pls?puppy dog eyes

| MindFreak a răspuns:

Doamne ce ineptii... Pai cum dracu sa n-o visezi pe aia daca o cunosteai? Visele nu sunt altceva decat imagini din subconstient, de cele mai multe ori amalgamate si de aceea pot crea o sensatie de inedit si de ciudat, deci nu poti visa ceva ce nu ai vazut.
Toate prostiile astea ocultiste sunt doar in mintea ta si mai mult, sunt alimentate si de cateva pareri ale unor copii de sub 13 ani care se cred mari "patrunzatori ai adevarurilor universale".

| RaduLeo a răspuns:

Ai fost prea speriata de visul acela nu se intampla nimic creierul iti tot rata imagini din vis ca si cum nu te-ai fi trezit. stai calma in timp vei uita si nu vei mai avea nimic. cat despre persoana pe care ai vazut-o... e doar o coincidenta.(eu am visat ca varumeo se taiase la mana hi a doua zi a venit cu mana bandajata ) toti mi-au zis ca este doar o coincidenta.creierul produce visul amestecand oate gandurile si sentimenele lla un loc.

sper ca ti-am fost de folos!

| AlbVisiniu1923 a răspuns:

MA si mie mi s-a intamplat ca sa visez ca o masina va da peste mine si asa s-a intamplat. Deci in fond cred ca ce ai visat tu nu a fost un vis ci un semn.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Visele pot fi premonitorii. mi s-a intamplat.tot ceva rau, legat de bunica mea moarta, pe care am visat-o.

| FreshDreams a răspuns:

Buna!

In primul rand, in timpul somnului, subconstientul lucreaza si apar ceea ce noi numim vise. Dupa cum cred oamenii de stiinta, ele ne ajuta sa ne fixam in minte ceea ce am aflat in timpul zilei.

Acum, treaba conform careia visele iti pot arata viitorul nu s-a dovedit stiintific. Mie, personal mi s-a intamplat de cateva ori ca ceea ce am visat intr-o noapte sa se adevereasca in urmatoarele zile.Chiar de curand am visat ca mi-a murit bunicul si in vis ma zguduiam de plans. Dar m-am trezit si pe parcursul zilei am uitat de acest lucru.Seara am aflat de la tata ca a murit bunicul unei verisoare.

Deci visele pot fi doar niste simple vise, sau cateodata pot lua o intorsatura ciudata, asa cum ti s-a intamplat tie, mie si altora.Ramane de vazut daca noi putem vedea viitorul in timpul somnului.

Sper ca te-am ajutat! Pahappy!

| grimreaper_9745 a răspuns:

Il/o sustin pe MindFreak. Subconstientul e de vina. totul este in mintea ta, ce iti imiginezi tu.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Raspuns scurt: Nu, visele nu sunt premonitii.

| Xulescu_7496 explică:

MindFreak daca citeai cu atentie ce am scris, ai fi observat ce am zis, ca am visat persoana respectiva cu patru luni inainte sa o cunosc. 100% SUNT SIGURA, persoana din vis avea aceleasi trasaturi cu persoana reala. Pana in momentul cand ne-am intalnit, nu am mai vazut-o niciodata in viata mea. Repet am visat-o inainte cu aproximativ 4 luni. In prezent nu mai am nici o legatura cu persoana respectiva, dar am avut... perioada in care numai rau mi-a facut. Dupa cum am zis a existat un moment in care mi-am amintit de ea, ca fiind cea din vis. Cu toate acestea am continuat sa am de-a face cu ea. Oricum raul cel mai mare mi-l facuse deja... si mi-a mai facut si apoi, intr-un fel si eu iei. Dar era mai mult un fel de aparare "la atacurile ei".

| Xulescu_7496 explică:

Grimreaper deci ma repet si pentru tine, cum sa-mi imaginez ceva fara sa mai fi vazut vreodata? Iti poti imagina o stridie doar dupa ce ai vazut una. In plus trasaturile persoanei respective nici macar nu erau asemanatoare cu o alta persoana care sa o fi cunoscut-o inainte.

| Xulescu_7496 explică:

SwEet am cunoscut persoana respectiva din toate punctele de vedere, si chiar dupa ce am vazut ca imi face rau, tot am continuat a avea de-a face cu ea. Chiar si dupa ce mi-am amintit de vis tot am continuat, i-am spus si despre vis... in prezent nu ne mai leaga nimic. De atunci au trecut cam 5ani... dar nu am uitat pentru ca a fost ceva "supranatural" in toata treaba asta.

| AnaMaria_2328 a răspuns:

Dumnezeu,tia aratat,ce avea sa fie,ori sa fi intimplat ca cel rau sa te chinue,tu,spune-i la acea persoana,ca crezi in Dumnezeu.El te va proteja de cel rau,chiar si la momente strasnice,El te va ajuta,sa treci marea,tunetul,furtuna,totul vei birui cu Dumnezeu,si nu vei avea vise,nu te vei teme,vei fi libera in suflet.Tu poti,eu stiu,de nu vei crede,vei pierde,de vei crede,vei avea viata vesnica, nu ignora, e ceva serios.Intoarcete la Dumnezeu. Miinile Lui te va proteje si mingiia,ia curaj, o suflare si crede, vei birui...

| vladvlad23 a răspuns:

Am avut si eu un vis care a devenit realitate. Eu nu stiu daca toate devin realitate dar... se intampla. Posibil de la dumnezeu ca vrea sa ne arate ceva. Sau poate suntem si noi clarvazatori ca si Baba Vanga. Cel de sus stie. Asculta intamplarea mea:
am visat ca era varul meu in curte la un prieten si a vazut pe un prieten de al meu si nu a vrut sa plece. Cand colo a mai aparut un rrom(nu il cunosteam) si a inceput sa se bata cu mine. Atunci a venit alt prieten si i-a batut pe restul. Si in urmatoarea zi am atins telefonul aluia spre care arata varul meu din greseala si s-a inchis. Si am mers la Vodafone si l-a reparat. Deci prietenul de care s-a speriat varul meu era acela caruia i s-a inchis telefonul(telefonul costa 10 milioane(bani vechi) ) Si prietenul ce m-a salvat era cel ce a reparat telefonul. Si varul meu rezulta ca e cel ce ma avertiza.

| roxanaroxy_1063 a răspuns:

Si nu esti singura persoana care a visat asa ceva.Am ajuns sa dau de mesajul tau pentru ca si eu caut explicatii la un vis care l-am avut acum cativa ani.Visasem: ca ma sunasera parinitii sa ma pregatesc pentru plecare peste hotare si ca ma va insoti nasa de cununie a lor,visul asta l-am avut exact cu cateva zile inainte sa ma sune ei, si cand mau sunat mi-au spus exact aceleasi date care le visasem eu inainte. Dupa ce am terminat de vb cu iei la telf., am ramas pe ganduri si i-am povestit bunicii ce visasem, dupa fata iei mi-am dat seama ca nu ma crede happy, si am trecut peste am crezut cai o simpla coincidenta.In fine, am inceput sa-mi pregatesc bagajele pentru plecare,m-am despartit de cei dragi, si am plecat spre autocar.Din nefericire nu ne lasase sa trecem vama,si autocarul s-a intors inapoi,am coborat toti inafata unui restaurant,si am stat acolo cateva ore in asteptarea unui raspuns : plecam,sau nu,sau ne intoarcem fiecare la casele lor (tot ce povestesc acum s-a intamplat in realitate ).In timp ce asteptam,am inceput sa facem fel si fel de conversatii pe diferite teme ca sa treaca timpul mai repede happy, la un momendat o femeie incepoe sa povesteasca cum a invete fiul iei cifrele, si am ramas incremenita cand a inceput sa explice ce si cum,pentru ca eu cu cateva zile inainte sa primesc vestea ca voi parasi tara,am visat exact aceiasi conversatie,pe aceiasi femeie care explica, acelasi restaurant, aceiasi zona unde neam oprit toti.Am ramas fara cuvinte, in momentul acela miera indiferent daca vom trece granita sau nu, numi venea sa cred ce mi se intampla, pana sa inceapa sa explice femeia respectiva despre fiul iei,eu nu imi dadusem seama ca eu de fapt am mai trecut prin asta in vis,normal n-am spus la nimeni nimic,cine te poate crede cand incepi sa explici asa ceva,dar va jur ca in momentul in care a inceput sa explice si stilul care vorbea femeia,mi-a fugit pamantul de sub picioare, eu una nici acum nu gasesc explicatie la tot ce s-a intamplat atunci,cert ie ca, caut un raspuns si nu-l gasesc, pentru ca asa ceva nu mi sa mai intamplat de atunci