| biabluey a întrebat:

Sunteti de acord cu expresia:"scopul scuza mijloacele"(Machiavelli)

18 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Uneori nu e bine sa te ghidezi dupa vorba asta. Ce folos daca ai ajuns sus daca ti-ai pierdut sufletul. Daca te-ai transfomat in alta persoana? Daca atunci cand te uiti in oglinda iti introci privirea? Nimic nu e mai important ca faptul sa nu uiti cine esti.Esti omhappy

| Bacemi a răspuns:

Doar daca scopul este nobil si este unic si nemijlocit. Ori la un scop nobil nu ajungi decat prin mijloace nobile. Daca unii isi inchipuie ca nu e asa sunt doar orbi.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Atat timp cat nu lezeaza pe nimeni, da.

| Silvia a răspuns:

Nu stiu...Cred ca nu.

| waXonwaXoff a răspuns:

Da,sigur.

| Alex_7297 a răspuns:

Da, în orice situaţie scopul scuză mijloacele...

| cosima11 a răspuns:

A. dar depinde si in ce context.si si care sunt mijloacele.

| cosima11 a răspuns:

Da*

| trabardie a răspuns:

Nu

| Alina a răspuns:

Poate ca scopul scuza mijloacele atunci cand nu ranesti persoanele din jur...

| eveline a răspuns:

Sunt de acord doar daca este o cauza buna, nu razbunare...de ex am vrut sa o impac pe o fata cu prietenul ei si am folosit intr-un fel ceea exprima expresia:scopul scuza mijloacelelaughingsi a mersbig grinbig grinbig grin

| Zâmbărici a răspuns:

Da cum sa nu, cand trebuie chiar este adevarat ca scopul scuza mijloacele.
Eu cand vreau ceva nu mai conteaza altceva.
Bine sunt si exceptiihappy

| Black a răspuns:

Daca e pentru o cauza nobilalaughing, pentru ceva bun si important care nu face rau nimanui (iar mijloacele nu presupun ranirea altor persoane) DA... daca nu ...atunci nu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu o folosesc dar nu sunt de acord cu ea laughinglaughinglaughinglaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moralitatea consta in raportul dintre scopul propus si mijloacele prin care dorim sa ajungem la acesta. Spune tu, daca renuntam si la moralitate unde ajungem?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Expresia este:"scopul scuza mijloacele atunci cand cauza este nobila"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Expresia completa este "Scopul scuza mijloacele daca cauza este nobila" iar noi romanii categoric am prelucrato cum ne-a comvenit noua(DA)

| poesia a răspuns:

Nu