| LaviniuA a întrebat:

Sunteti multumiti si recunoscatori pentru viata pe care o aveti?
Putem obtine lucruri doar prin forte proprii, sau mai participa si altcineva, care colaboreaza si ne ofera?

Ceea ce am avut in copilarie ni s-a oferit fara sa facem nimic: familia, situatia materiala, sanatatea, educatia.
Ceea ce obtinem mai tarziu, putem crede ca am obtinut prin forte proprii?
Exista ceva dincolo de om care aproba si ofera?
Aveti asemenea experiente?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunteti multumiti si recunoscatori pentru viata pe care o aveti?
nu, am facut o greseala acum 3 luni,iar acum o repar,trebuia sa imi urmez drumul nu sa ascult de altcineva cu ce naiba mam ales ca am ascultat,macar de as regreta propia greseala,asta ma frustreaza ca am fost prost,am ascultat de cineva,de ce trebuie sa las pe alti sa imi controleze viata
Putem obtine lucruri doar prin forte proprii, sau mai participa si altcineva, care colaboreaza si ne ofera?
daca esti indiot ca mine da,mai colaboreaza si alti care iti xxxx planurile nu te lasa in pace sa iti urmezi drumul,nu am cerut niciodata ajutorrul nimanui, de ce sa te bagi in viata mea daca nu ti am cerut asta, doar sa imi si ultima speranta

Ceea ce obtinem mai tarziu, putem crede ca am obtinut prin forte proprii?
ce am obtinut pana acum a fost prin munca propie, niciodata nu am cerut nimanui nimic, de asta urasc sa se bage cineva in viata mea cu ceva

Exista ceva dincolo de om care aproba si ofera?
nu cred

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La toate, nu.

| dullcat a răspuns:

Da. Depinde de propriile forte, dar in aceeasi masura conteaza si amalgamul de situatii unice care ne-au adus unde suntem, plus lucrurile pe care nu avem cum sa le controlam.

| johnnny123 a răspuns:

Viața oricărui om este modelată de factori incontrolabili și de factori controlabili.

Mediul în care te naști este un factor incontrolabil. Ce faci cu timpul tău este un factor (parțial) controlabil.

Viața este ca un joc de cărți: trebuie să joci cât de bine poți cărțile care ți-au picat. Uneori poți să câștigi cu cărți proaste, alteori poți să pierzi cu cărți bune. Dar în mod evident cărțile bune sunt un avantaj iar cărțile proaste un dezavantaj.

Acel "ceva dincolo de om care aprobă și oferă" este hazardul.
Universului nu-i pasă de tine. Tot ce poți să faci este să folosești cât mai bine elementele asupra cărora deții controlul și să speri că nu-ți va pica în cap un aparat de aer condiționat când mergi pe stradă.

| LoveSleep a răspuns (pentru johnnny123):

Genial

| lucianz32 a răspuns (pentru johnnny123):

Johny inca n-ai inteles nimic despre viata.
Pun pariu ca esti vaccinat si ai acasa steagul Ucrainei.
Cand nu te vede nimeni poti masca din nostalgia pandemiei.
Un idiot cu diploma as spune.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt multumita de viata mea in proportie de 90%.
Omul isi face multe planuri in mintea lui, dar tot voia Domnului se ideplineste. Lui Dumnezeu, daca Ii place calea pe care mergem, ne indruma pasii in aceea directie, alteori se intampla sa nu ajungem la destinatie, dar Dumnezeu stie de ce, adesea dandu-ne seama ca acel drum nu ducea nicaieri, acel plan sau dorinta erau sortite esecului sau daunatoare pentru mintea si sufletul nostru.

| LaviniuA explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca voia lui Dz se indeplineste mereu. Uneori da, alteori nu.
Oamenii au liber arbitru si pot face cam ce vor.
Voia divina cum ar putea-o afla?

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Nu cred ca exista o persoana mulțumită % la % de propria viata, pentru ca suntem învățați încă de mici sa vrem mai mult.
" care colaborează și ne ofera" depinde de credințele tale.
Dar totul pleacă de la modul cum gândim, nu trebuie să plecați urechea ca o sa te ajute altcineva și tu nu trebuie sa miști un deget.
Noi luam decizii asupra vieții noastre și suntem singurii care ne putem ajuta în situații dificile.( poate prin credință, rugăciuni, încrederea de sine mare etc).

Și asta cu ni s-a oferit, este logic, nu noi am decis " sa ne naștem " și elefanții, leii, etc își cresc puii pana când ajung la maturitate și se pot descurca singuri.
Doar nu te aștepți ca un nou născut sau un copil de 5 ani sa știe sa își gătească, spele sau sa meargă la un loc de munca și sa își găsească locuință.
Educația- da, dar și noi alegem " sa ne educam", ce sa luam de bun sau de rau.

| 4evergentleman a răspuns:

Nu.deloc!

| 19flo79 a răspuns:

Imagineaza-ti ca te-ai nascut si crescut in Somalia. Esti exact aceeasi persoana; ce poti face prin forte proprii? Esti multumita si recunoscatoare pentru viata ta? ...etc...

Deci; tot ceea ce esti tu acum este de fapt rezultatul multor factori.

Eu personal cred ca abordezi gresit problema "fortelor proprii". De fapt este ceva ce poate deveni materie de studiu pentru varstele 12-16 ani...

| oSalamadra a răspuns:

Nu prea, nu imi place jobul acuj, dar e greu sa schimb sa o iau de la capat cu alt colectiv... mai stau o tura

| AdiC0man98 a răspuns:

Sunt multumit si recunoscator ca barza m-a adus la o familie ok care m-a crescut cu dragoste si nu m-a indoctrinat religios.
Dar mai stiu si ca scenariul acesta l-am ales dinainte sa ma nasc in functie de lectiile de viata necesare si de punctele acumulate in alte vieti. Chestia cu forte proprii este relativa, daca era scrisa in scenariul vietii se va intampla oricum, cu f mici modificari.
Unii au card de vacanta cand vin pe planeta asta, altii vin la scoala si altii sa-si plateasca datoriile.Ar mai fi si adormitii (90%) care habar n-au ce cauta aici si au o viata chinuita si neimplinita.

| LaviniuA explică (pentru AdiC0man98):

Cam asa… dar cine sunt cei care vin aici ca intr-o vacanța? N-am întâlnit

| RAY a răspuns (pentru LaviniuA):

Ti se pare normal ca x sa iti faca planuri care sa te includa pe tine fara ca tu sa vrei, sa fii cerut vreodata asa ceva?