| samiZiciPompier a întrebat:

Te-ai gandit vreodata sa te muti departe de societate, intr-un sat izolat sau la munte? Sa strangi bani cat muncesti, sa vinzi casa si apoi sa traiesti din cativa zeci de lei pe luna vreo 20 de ani, fara sa mai ai contact cu societatea? O vad ca pe o alternativa la sinucidere.
Am fost singuratic si sunt. Vad pustnicia ca o revenire la viata tihnita.
Cred ca e o alternativa, cand nu ai viitor si nu te poti impaca cu sinuciderea.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| titinho13fS a răspuns:

Zambeste, noi suntem pe pamant intr-o vacanta, sa ne simtim bine, nu sa ne chinuim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare ca fugi de tine,dom'le pompier.Da,mi-ar placea sa am o casuta la munte,aer curat,apa fara cloramina,lemne moca, mure, fragi si ghebe, dar nu as putea sa stau mult timp departe de oameni, in singuratate.Imi plac oamenii,imi place sa rad, sa ma bucur de tot ce-mi ofera viata.Da, si eu ma simt bine cu mine, nu ma plictisesc pentru ca ma iubesc, insa...Cand vreau sa ma regasesc, ma retrag in dormitor si meditez.

| KodrutZ a răspuns:

Nu exista "nu ai viitor", insa multi folosesc asta ca pe o scuza. Desi am o familie, urasc socializarea si societatea in ansamblu. Totusi, fiind de o inteligenta peste medie si in zodia Gemeni pe deasupra, simulez binisor normalitatea.

| suffarstar a răspuns:

Urasc societatea, dar singur ma plictisesc. Trebuie sa fii si putin in miscare, nu poti trai doar ca o leguma. Doar daca vine vreun maestru din tibet care sa ma invete pe un munte miscarile kung-fu pentru a intra in armonie bla bla bla. Uite aici ceva misto: youtu.be/S2b4IL1or7I?t=43
E o experiena, as indrazni sa spun, aproape transcendentala.

| sabin89 a răspuns:

Urasc singuratatea, dar iubesc pe singuratici... Nu, nu e bine sa traiesti singur. Poti ajunge intr-o stare care sa te impinga tot spre sinucidere. Nu ai vazut, chiar si la inchisoare, cand se supara aia prea tare pe unul, il trimit la izolare. Prin asta probabil se gandesc ca ii aplica si o tortura psihica. Asa rai cum sunt detinutii, tot mai bine e in societatea lor. Asadar, alunga gandurile negre!