| LaviniuA a întrebat:

Temperatura afisata pe net e masurata la umbra sau la soare?
De ex azi sunt 37 si zice ca e innorat cam toata ziua.

Cica ii vreme severa sad

Asa apare pe accuweather, weather etc.

10 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Temperatura se masoara la umbra si nu doar atit, termomentrul respectiv este undeva intr-un cimp cu iarba, termomentru este pus intr-o cusca din lemn cu aerisiri, ferit de razele de soare sa bata direct pe el si acea cusca pusa intun spatiu inerbat.

Statiile meteo sunt in afara orasului de regula.In oras unde sunt betoane peste tot, asfalt, acolo temperaturile is mai mari decat in afara orasului, asa ca temperatura afisate de programe meteo asa se ia.
La tv sau mai stiu eu ce posturi, poate sa fie din locul respectiv, de aia de multe ori exista diferente intre statiile meteo si ce arata unia la TV ori ce vezi tu afisate prin unele orase, sau la masina.

La masina de exemplu sensorul de tem exterioara se afla in bumperul din fata, ala de plastic.Este ferit direct de razele de soare, dar se afla la nivelul astfaltului laughing el va citi temperatura de pe sosea.

Chiar daca este inorat, in oras pentru ca sunt foarte multe masini, se emana mai multa caldura, plus betoanele, asfaltul care este deja incalziit din ziua precedenta radiaza caldura in continuare.

In oras temperaturile is diferite functie de locul unde te afli. Daca esti intr-un parc, acolo temperatura este mai mica, pentru ca arborii, vegetatia in general absoarbe caldura, ca urmare temp acolo este mai scazuta.
Daca mergi intr-un cimp deschis vei simti o temperatura anume, apoi te appropii de o padure, vei simti racoarea padurii de la distanta.
Arborii dintr-o padure absorb cantitati f mari de radiatie luminoasa, ele se hranesc si cu asa ceva, ar trebuie sa stii de la scoala, absorbind radiataia, aerul devine mai rece sub acei arbori.

De asta este bine sa protejam padurile, aroborii in general, ajuta si la chestia asta, reduc din temperatura aerului.

Spun aia vreme severa, aia nu inseamna ca toata ziua o sa fie asa, poate sa fie si 5 minute, se anunta doar, se si spune cam in ce perioada a zilei ar fi acea vreme severa.
Ca si temperaturile is afisate temp max si mini, asta nu inseamna ca toata ziua e tem aia max sau min.

Mai fa si tu observatii de unu singur, te ajuta la multe.

| LaviniuA explică (pentru relian):

Ms eu nu fac observatii de capu meu. Sunt aici ca sa obtin parerea specialistilor.

| relian a răspuns (pentru LaviniuA):

Parerea specialistitilor, dar citi crezi ca au facut pe aici meteorologie la scoala, sa spui macar ca ar avea idee? Specialisti is aia de la meteo laughing
Hai uite eu ce am spus, stiu de la scoala, am facut si meteo, dar nu ma dau specialist.
Dar ce am spus asa spune in carte, asa neau invatat, asa neau aratat chestii genul asta.
Vazusem si inaintea dea face la scoala acele puncte unde se masoara temperatura, aveam idee.
Dar e bun sa intrebi, tot este bine ca esti curios.

| Dismally a răspuns:

Temperatura se masoara doar la umbra. La toate statiile meteo termometrele sunt inchise in niste adaposturi si sunt ferite de razele soarelui.

| mastadont a răspuns:

Temperatura se măsoară la umbră nu la soare.

| Madaxo97 a răspuns:

La umbră

| Valentinaldoilea a răspuns:

Depinde unde locuiesti.
Se masoara la umbra, in spatiu inchis la statia meteo. Nu e influentata de nimic si de aia nu corespunde niciodata cu cea resimtita. Ca afara influenteaza si vantul, nu numai soarele.
Cand e innorat, caldura sta dedesubt ca sub o patura. Poate chiar sa fie mai cald decat atunci cand e soare.
Da, vreme severa e undeva prin Parang. Tocmai mi-a scris cineva ca i-a prins o ploaie puternica. Iar la mine, bate un vant puternic.

| GirthD a răspuns:

Umbra. Intotdeauna umbra

| ninuku a răspuns:

Tot timpul temperatura afisata este luata la umbra, daca ar tine termometrele la soare sar incalzi tot timpul de la soare si ar indica temperaturi foarte mari. La statiile meteo termometrele sunt la umbra iar statiile meteo transmit datele mai departe pe net pe telefonie mobila etc.