| MeisterSchnitzel a întrebat:

"There is within us a moral instinct which forbids us to rejoice at the death of even an enemy." (Henryk Sienkiewicz, Fără ideal)
Ce părere aveți? Și credeți că întâmplarea aceea recentă din politică americană dovedește contrarul?
Și că tot veni vorba, cum vă raportați voi la tiranicid?

3 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cred că e adevărat, avem acest instinct. Chiar dacă ne e dușman, nu-i dorim moartea. În ultimă instanță, e totuși un semen de-al nostru. Și mai e ceva: când vedem pe cineva că moare, indiferent prieten sau dușman, nu se poate să nu ne gândim la faptul că într-o bună zi ne vom confrunta și noi cu acest "cel din urmă dușman", care e moartea.
Cât despre tiranicid, la fel. Chiar considerându-l dușman nu-i dorim moartea, mai ales că nu întotdeauna tiranul este dușman. Uciderea lui Cezar a fost o crimă odioasă. Era un tiran, e adevărat, dar a făcut multe lucruri bune pentru Roma. Cucerise Galia și urma să întreprindă o campanie împotriva parților, nu fără șanse de succes. Nu era altul mai bun ca el în tot imperiul. Nici Ceaușescu nu trebuia ucis. Se pot găsi alte soluții. Mult mai bine s-a procedat cu Napoleon: exilat și lăsat să trăiască acolo, într-un loc unde nu mai prezenta niciun pericol.

| sierra1 a răspuns:

Poate ne dai și traducerea, nu toată lumea știe franceza așa ca tine

| Seba2013 a răspuns:

Si normal ca política americana dovedeste contrariul. Exemplu sunt eu. Totaltatismul amercanogim foloseste DISCURSUL DUSMANULUI, DISCURSUL EXCLUZIUNII etc.

Drepturile umane sunt inherente. Exista dinaintea suveraniei statale.
Sistemul reptezentativ foloseste litera abstracta (constitutia) pentru a-si impune vointa. Interpreteaza litera cum vor. Daca nu a exista sistemul reptezentativ (Institutia) ar trebui ca acel sistem representativ sa se prezinte fata in fata. Parlamentaristele fug la institutii nu vin aici pe TPU ca sa dezbata. Ce este mai buna? Institutia sau comunicarea? Cati din cei care va considerati oameni cu Drept ajungeti la Drept. Nu aveti nici un Drept, ci sunteti la o distanta foarte mare de el. Ati citit constitutia lui Aristotel?

Bernstein spune cum democrátia vine pe TPU si i-l interpreteaza pe Seba2013 ca fiind abstolut. Dupa aceea spun ca trebuie sa il combata, sa nu mai fie tratat ca cetatean ci ca dusman. Trebuie pedepsit Seba2013 de democrátia americana. Treaba este ca ai folosesc statul de Drept pentru a orchestra toate lucrurile astea.

Printre noi avem o granada de gardieni, militari, etc., care sunt trimisi de parlamentari care nu folosesc dezbaterea ca Seba si Mottouri. Iar batranelele din parlament iti pune tot sistemul in carca.

Statul de Drept foloseste o ORDINE SOCIALA. Lumea este guvernata de un sistem sau functionalism. Cele 3 puteri controleaza tot sistemul. Prin Statul de Drept picteaza si sterge pe cine vor. Nu faci pact cu ei, te da afara si pune un om politic acolo. Astia vor neaparat sa isi lase semnul. Daca nu le primesti semnul, te pune pe lista negra. Tot timpul isi baga coada si incerca sa te excluda.

Deci democrátia este doar vizibila. Invizibil exista absolutismul amercanogim. Oamenii care sunt spioni sunt mai multi decat oamenii care sunt autentici. Ei sunt mai organizati, folosesc sistema de intigenta si au arta razboiului de la sistemul executiv. Astia sunt responsabilii, care guverneaza din umbra. Umbra fiind statul de Drept.

Daca un doctor sau un om cult nu face PACT cu ei, o sa le ajunga acasa amenzi, o sa le dispara un familiar, etc. Prima data sunt vizitati de oameni care folosesc strategia oglinzii pentru a te scoate din realitate si integra in vointa lor.