| danyz a întrebat:

Tocmai am vizionat un anime care mi-a starnit foarte tare interesul inca din prima.Se numeste Sword Art Online si am fost impresionat de tehnologia folosita in joc.In anime este vorba despre un baiat care intra intr-un joc VMMROPG(virtual reality massive multiplayer role playing game) adica un joc in care jucatorul este lasat sa experimenteze lumea virtuala in 13D(cu toate simturile). Totul este posibil cu ajutorul tehnologiei NerveGear, care consta intr-o casca care se conecteteaza la creierul tau interceptand undele cerebrale.Credeti ca este posibila aceasta tehnologie in viitor? Cam peste cati ani credeti ca va fi dezvoltata? Ce parere aveti despre ea?

14 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Biologic vorbind, tu esti intr-un "joc" aici pe planeta pamant, in loc de casca ai corpul uman iar lumea este insasi planeta pamant;
poate fi generatia urmatoare de jocuri pe pc, consola, da in momentul cand intri in acea lume virtuala iti creezi propriul corp virtual, experimentezi toate simturile da esti constient ca esti in joc

| Miauti a răspuns:

Da am vazut acel anime. este luat dupa animatia. hack// care e mult mai interesanta.

Aceasta casca deja exista pe piata de game cauta Virtual Reality Helmet.

Problema este este pentru a conecta x numar de utilizatori intr un singur joc tr sa gaseasca o frecventa nula (ceva de genul O la sange)

| danyz explică (pentru Miauti):

Casca aceea nu este chiar ca si cea din anime.Aceea era mult mai complexa si nu mai aveai legatura cu corpul tau.Acolo aveai cu totul alt corp.Nu pot explica prea bine.

| Miauti a răspuns (pentru danyz):

Acum sa fim seriosi! tr sa mai treaca inca vreo 20 de ani ca sa devina ca cea din anime.
Intr-un vis poti sa ai orice corp vrei si orice abilitate pe care o doresti tu.

Casca tr sa duca intr-o viata virtuala lucida inducandu-ti informatia dorita.

| danyz explică (pentru Miauti):

Stiu ca nu-i posibl inca! Tocmai de aceea am intrebat cati ani credeti ca va dura.

| ErrorFound a răspuns:

Exista deja astfel de "Console" ale viitoului.
Acum urmeaza dezvoltarea proiectelor fiindca tehnologia apartine doar armatelor si unor companii care le dezvolta deja(putin cate putin):
Nintendo si Sony.
Uite cateva proiecte:
http://www.google.ro/......tp?/imgres
Deci raspunsurile:
Deja este posibila.
Peste 10-15 ani probabil.
Este foarte interesant, mai ales ca grafica va rupe tot ce-am vazut pana acum.
http://www.destructoid.com/......2-620x.jpg
http://www.hookedgamers.com/......one002.jpg
http://pcmedia.ign.com/......851934.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu unul sunt fan la acest anime si am pus aceeasi intrebare.Raspunsul meu ar fi ca na inainte cand nu erau calculatoare console si multe altele pe atunci nu ti se parea ciudat ca na sunt niste chesti ireale practic imposibile ca animeurile.Cum ar fi sa zicem o consola nu ti se pare ciudata sau un pc adc acum sti cum functioneaza dar acum ceva ani cine stia? Nu mi se pare imposibil deloc cum s-au facut pc-urile (consolele) si multe altele cred ca ar fi posibil dar peste cativa ani buni pentru ca practic parasesti corpul real si iti faci unul nou in lumea virtuala ceva de genul nu mai esti constient ca esti intr-un joc mai exact devine viata reala in acea consola.Dar faza e ca nu prea ii dau importanta la aceasta consola mai exact cine stie cand so apuca.Las ca o aparea e visul meu sa am aceasta consola.Cum ar fi sa tariesti intr-o lume virtuala laughing

| DimLight a răspuns:

Cam un secol..deci te-ai nascut prea devreme pentru asa ceva laughing

| Scarbo a răspuns:

Am vazut un film din anii 70-80, deci da cred ca este posibil aceasta tehnologie, dar nu sunt sigur daca nu cumva s-a inventat ceva asemanator.

| johnyxus a răspuns:

Probabil peste 50 de ani o sa se faca atat timp cat acum ei au facut casca, care da comenzi doar prin ganduri.

| SKillerQSama a răspuns:

Exista deja pe piata o casca numita Oculus Rift, dar nu e ca cea din anime, si eu am vazut anime-ul, Oculus Rift conecteaza doar partea vizuala, ca trebuie sa stai cu controller-ul in mana big grin, se spune ca in 2017-2018 o sa apara un prototip ca 60% din proiect este terminat, acum sa asteptam pana in 2020 cand o sa apara oficial, in anime ei traiau in 2025. big grin poate mai traiesc pana atunci. laughing

| CookieMtfk a răspuns:

Probabil ca o sa fie disponibila, dar foaaaarte tarziu, upa mine. Vreo 40-50 ani... poate chiar mai mul, avand in vedere cum ne dezvoltam acum... Este destul de interesant, mai ales jocul in care poti zbura. In primul e ca si cum ai juca metin, dar numai ca ai simti totul altefl "pe pielea ta", mai bine spus happy Poate fi si "periculos", dar nu e totul sigur laughing nu cred ca exista cineva ca in acel joc. big grin eu nu am reusit sa il vad pe tot, deci nu stiu ce iti mai pot spune thinking Dar sper ca parerea mea a fost de folos happy

| Cristinell90 a răspuns:

A fost un film ceva în genul ăsta Gamer cu Gerard Butler

| saysis a răspuns:

Eu cred ca ca acest lucru este posibil, in viitor. Tehnologia avanseaza in fiecare minut.