| sabin89 a întrebat:

Tot despre Piramidă - Unii cercetători au încercat să găsească ceva relații între dimensiunile piramidei. Și au găsit câteva.
Herodot povestește că preoții egipteni au dezvăluit următoarea relație între o latură a bazei piramidei și înălțimea ei: aria pătratului având ca latură înălțimea piramidei este egală cu aria fiecăruia din triunghiurile laterale - lucru confirmat și de măsurătorile moderne. Interesant, nu?
Mai târziu s-au mai găsit niște relații. Dacă adunăm cele patru laturi ale bazei piramidei, obținem 931, 22 m. Împărțind numărul acesta la dublul înălțimii (2 x 148, 208) avem ca rezultat 3, 1416, adică exact numărul "pi". Valoarea lui "pi", calculată cu precizia cu care a fost obținută din raportul dintre dimensiunile piramidei, a devenit cunoscută matematicienilor europeni numai în sec. XVI.
Curioasă este și o altă corelație: dacă o latură a bazei piramidei se împarte la durata exactă a unui an - 365, 2422 zile, se obține exact a 10-a milioana parte din semiaxa globului pământesc.
Mai departe: înălțimea piramidei este exact a miliarda parte din distanța Pământ-Soare - mărime care a devenit cunoscută științei europene doar la sfârșitul sec. al XVIII-lea. S-ar deduce că egiptenii cu 5000 de ani în urmă știau ceea ce nu cunoșteau încă contemporanii lui Galilei și Kepler.
Cum vedeți toate astea?

7 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Precizia este esentiala in stiinta, asa ca hai sa fim un pic mai exacti. Care piramida? Daca vorbesti de piramida lui Keops, de ce oare celelalte piramide nu arata si ele cine stie ce mistere?

| sabin89 explică (pentru minrest):

Despre Marea Piramidă (a lui Keops) zic. Asta face parte din cele șapte minunihappy Despre celelalte nu știu, n-am citit nimic.

| minrest a răspuns:

Inaltimea piramidei a pierdut in timp cam 10 metri. Distanta de la Pamant la Soare variaza de-a lungul unui an. A fost totusi stabilita CONVENTIONAL de astronomi la 149.597.870.700 m, pentru a fi folosita in calcule astronomice. Cum poate o inaltime initiala reconstituita aproximativ sa fie EXACT a miliarda parte dintr-o unitate astronomica conventionala? Vezi, cred, ca termenul ''exact'' nu se potriveste deloc aici. Iar daca inaltimea nu este exact a miliarda parte din distanta, nu mai inseamna nimic. Iti las tie placerea sa descoperi ca si celelate ''corelatii'' sunt la fel de false.

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Face parte din cele 7 minuni pentru ca a fost cea mai mare constructie de pe Terra, dar este o constructie plina, cu doar o camera si o galerie la interior, ca si celelalte piramide. Daca aloci destui oameni si destul timp, si ai experienta a mii de ani de construit mastabe, palate, temple si piramide, o faci fara probleme.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Dar stii ca Marea Piramida este asezata pe o baza cu latura ceva mai mare. Sa fi existat o alta piramida inainte?
Marea Piramida este asezata pe un Ley Line, o falie energetica.
De asta ce zici?

| minrest a răspuns:

Inaltimea initiala a piramidei lui Keops, 146, 6m. Distanta de la Pamanat la Soare, 149.597.870.700m. Nu numai ca nu e exact. Diferenta e astronomica. In sensul propriu al termenului.

| LisaJulie a răspuns:

Exista oameni care au vazut o legatura intre piramide si constelatii, eu cosider ca ei faceau cu ajutorul piramidelor ritualuri vechi pentru ploaie sau vreme buna pentru culturile lor si viata de zi cu zi