| limonade a întrebat:

Toti oamenii sunt egoisti! adevarat sau fals? daca doriti argumentati.

13 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Nu, frate! Eu nu ma incadrez. Iti spun si de ce...Pentru ca, nu ma preocupa exagerat de mult interesele mele, si cu atat mai putin sa infloresc interesele altora. Sunteti vreo 7 miliarde pe langa mine, dar zau daca simt nevoia sa va fac vreun bine, daramite vreun rau ( sa va nascocesc interesele). Interactionez cu voi, atat!

| Paulla a răspuns:

Adevărat. Orice acţiune ai face tot are în ea o doză de egoism. Dacă X ajută alte persoane, o face pentru că acţiunea respectivă-l face să se simtă bine sau pentru că dă bine la imagine.
Egoismul e o calitate de bază, fără ea un animal n-ar putea supraveţui.

| Dumnezău a răspuns:

Cum nu se poate mai adevarat.In toate actiunile asa-zis altruieste,punctul de pornire este imbunatatirea propriei stari,in general,la nivel mental,si un egoism foarte bine mascat. Orice actiune a noastra,este intentata pentru a spori anumite lucruri,deci, devine egoista, prin implicatie.

| sabin89 a răspuns:

Egoism total. Nu vezi si aici pe site? Pune unul o intrebare si repede se grabesc altii "sa-l ajute". Dau un raspuns de mantuiala, acolo sa fie, si la urma zic: Funda? Cu alte cuvinte: Mie ce-mi iese de aici? Curat ajutor dezinteresat, coane Fanica!

| Alyra a răspuns:

Bună!
Din păcate, este foarte adevărată afirmația.
În ziua de azi nu mai oferă nimeni ajutor fără să aștepte ceva în schimb. Atunci când ajutăm pe cineva o facem fiindcă ne gândim că și acea persoană ne va ajuta cândva, nu?
Adică serios...de ce te-ar interesa ce pățește cineva. Practic e treaba lui.
Ok, mai există și dragostea. Sentimentul ăla... Că ai face orice ca persoana pe care o iubești să fie fericită.hee hee Dar...nici așa ceva nu prea mai întâlnești în zilele noastre.

| 220V a răspuns:

Toti care te ajuta, o fac cu un anumit scop, gandindu-se la ei, bineinteles. Prea putini oameni ajuta alti oameni din pura placere, asa ca vorbim de majoritatea aici si spunem ca oamenii sunt foarte egoisti, gandindu-se doar la binele propriu si niciodata la persoana de langa

| limonade explică (pentru 220V):

Acea placere nu e tot egoism?

| 220V a răspuns (pentru limonade):

Egoism, e cand te gandesti la propia persoana, placerea aia, asta e

| ateu123 a răspuns:

Da, observ asta la multi in realitate si pe net

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarat, e normal.

| BogdanAiud a răspuns:

Adevarat!

| LuckyDark90 a răspuns:

Oamenii sunt egoisti si cine sustine contrariu este si fatarnic!

| limonade explică:

Ma intrebam daca egoismul exista intr-adevar in toti oamenii.