| anonim_4396 a întrebat:

TPU de la ce vine Bucuresti? P. S Funda happy

Răspuns Câştigător
| benny a răspuns:

De unde vine numele de Bucureşti? O legendă spune că provine de la numele păstorului Bucur. Acest cioban îşi păştea oile pe câmpia udată de Dâmboviţa şi dominată de un mic deal în vârful căruia se înalţă un mic aşezământ de cult cu hramul Sfântul Atanasie şi care ar fi bisericuţa care se vede încă pe malul drept lângă biserica Radu Vodă şi care totuşi nu datează decât de la jumătatea secolului al XVIII-lea.

Legenda lui Bucur reprezintă varianta populară a întemeierii oraşului Bucureşti şi a pătruns în istoriografie – după cum afirmă Paul Cernovodeanu, „prin intermediul călătorilor străini fiind receptată, în cele din urmă, şi de autohtoni, începând cu secolul al XIX-lea.

3 răspunsuri:
| Chiricheu_Sebastian_1977 a răspuns:

Vine de la un cioban pe nume Bucur care isi pastea oile si in locul acela sa intemeiat Bucurestiul