| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie sa ne luptam cu viata sau cu ceva bun? E rational sa ne luptam cu binele sau cu viata? Nu cumva este mai rational sa intelegem viata asa cum e ea in realitate si sa intelegem de ce e grea uneori? Cat despre moarte, forta vietii din noi lupta cu ea si NU noi. Nu-i asa? happy

10 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu trebuie sa lupti cu nimic cum e viata asa o iei daca mai poti sa faci ceva bine in plus e ok daca nu las-o asa traiestio asa.Iar de moarte nu se lupta nimeni cu ea cate zile ai de la dumnezeu atatea traiesti

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

"Nu trebuie sa lupti cu nimic cum e viata asa o iei daca mai poti sa faci ceva bine in plus e ok daca nu las-o asa traiestio asa.Iar de moarte nu se lupta nimeni cu ea cate zile ai de la dumnezeu atatea traiesti" - multumesc! fain raspuns! sunt de acord cu raspunsul tau. Cat sta in puterea noastra sa ne imbunatatim viata ca sa fim mai fericiti asa sa facem. Cat nu se mai poate, ramane la voia lui Dumnezeu. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fratioare cplm ai scris acolo?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Lupta in viata se reduce la a cunoaste cat mai multe lucruri reale si fara erori si a tine cont de toate aceste cunostinte si de a compara toate aceste cunostinte acumulate prin rationare si in comparatie cu principiul suprem al dragostei care este mai mare decat cunoasterea ( stiinta ).

| 1231242 a răspuns:

Mi-e foame...

| anonim_4396 explică (pentru 1231242):

Intrebarea am pus-o unor oameni rationali si nu bolnavi sau care s-au imbolnavit singuri pentru ca au fost delasatori si lenesi. Un om caruia ii este lene sa si manance e bolnav psihic. Daca nu are ce manca moare si nu mai trebuie sa se lupte cu nimic. happy

| 1231242 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce interesant..ideea este simpla..trebuie sa iti urmezi instinctul de supravietuire..si sa nu mai gandesti asa mult.din nefericire sunt doar un bolnav psihic.

| anonim_4396 explică (pentru 1231242):

"Ce interesant..ideea este simpla..trebuie sa iti urmezi instinctul de supravietuire..si sa nu mai gandesti asa mult.din nefericire sunt doar un bolnav psihic." - omul nu are instinct, are ratiune sau constiinta de sine sau cunostinta despre existenta sa. Scuze daca am cauzat sa ma intelegi gresit. Nu am vorbit despre tine. Am vorbit la modul general pornind de la chestiunea pusa in discutie de tine adica "foamea". Omul trebuie sa reflecte sa mediteze la viata lui si la sensul vietii lui. De fapt cu acest scop am pus aceasta intrebare, pentru a scoate in evidenta acest aspect. Efortul fizic NU e o lupta ci o activitate fireasca pentru un om sanatos. Omul trebuie sa gandeasca sa se informeze si apoi sa faca efort fizic sau o combinatie efort fizic-gandire. Viata nu e o lupta. Multi o considera astfel, dar e o gandire gresita. Lupta consta in a corecta niste erori de gandire. De fapt pe acest plan se duce lupta. Daca gandirea e corecta si buna atunci si faptele sunt corecte si bune. In lume e multa eroare si dezinformare si minciuna si manipulare. Dar omul apeland la propria constiinta si ratiune de la Dumnezeu poate detecta si corecta astfel de erori in gandire.
Cat despre bolile psihice. Chiar si cei bolnavi psihic pot fi intelepti daca inteleg macar ce inseamna dragostea fara sa cunoasca multe lucruri. Stiinta se va sfarsi sau va ajunge la anumite limite dar dragostea va ramane pentru totdeauna. Multe boli psihice apar datorita lipsei dragostei. Sunt multi care au fost academicieni in viata lor DAR pentru ca au iubit doar stiinta si au dispretuit dragostea, au ajuns singuri si neiubiti de nimeni si mor si sunt ingropati ca niste animale nejeliti de nimeni si n-au ajuns sa-L cunoasca pe Dumnezeu si n-au ajuns sa fie cunoscuti de Dumnezeu. Stiinta sau cunoastere fara dragoste sau fara sentimente de atasament, exista. Insa dragoste fara cunostinta sau stiinta, NU exista. 1 Corinteni 8:1-3; cap. 13. happy

| Hexiled a răspuns:

Probabil incarcati se probleme si diferite lucruri, uneori si de mediul in care ne aflam, nu putem vedea dincolo de aceasta cortina. Noi suntem responsabili de problemele pe care le avem, trebuie sa avem rationamentul de a vedea dincolo de ele si de a gasi solutia pentru a le rezolva, sperand ca la finalul vieti sa stam, sa tragem linie si sa avem un rânjet pe față aratand cu seninatate puterea de care am dat dovada trecand prin acele cumpene fizice si sufletesti. Omul este nascut ca sa moara, nu trebuie sa luptr contra timpului, el trebuie sa mearga odata cu el. Iar dupa moarte va ajunge in eterna lume a lui Dumnezeu

| anonim_4396 explică (pentru Hexiled):

"Probabil incarcati se probleme si diferite lucruri, uneori si de mediul in care ne aflam, nu putem vedea dincolo de aceasta cortina. Noi suntem responsabili de problemele pe care le avem, trebuie sa avem rationamentul de a vedea dincolo de ele si de a gasi solutia pentru a le rezolva, sperand ca la finalul vieti sa stam, sa tragem linie si sa avem un rânjet pe față aratand cu seninatate puterea de care am dat dovada trecand prin acele cumpene fizice si sufletesti. Omul este nascut ca sa moara, nu trebuie sa luptr contra timpului, el trebuie sa mearga odata cu el. Iar dupa moarte va ajunge in eterna lume a lui Dumnezeu" - omul nu a fost creat ca sa moara. In rest de acord cu raspunsul. Omul trebuie sa-si foloseasca constiinta si ratiunea de la Dumnezeuca sa vada dincolo de probleme, sa vada cauzele problemelor si sa gaseasca solutiile cele mai bune. E mai mult o chestiune referitoare la modul de a rationa si privi viata si problemele care apar in viata omului si bucuriile din viata omului.
Cel mai bun mod de a rationa este de a lua in seama tot ce e adevarat si poate fi adevarat sau real si a face comparatii. happy