| iKronstadt a întrebat:

Umbla vorba prin sat ca traim intr-o lume civilizata, indiferent in ce zona pe Terra. Dupa standarde (cine le-a impus, sa si le asume!), toata lumea trebuie sa fie politicoasa, sa combata cu argumentele de rigoare intr-o situatie contradictorie, cu calm si intelegere.
Cum dracu' se face ca nicaieri pe planeta asta nu se respecta asta?

23 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Umbla pe la tine vorba asta bai Kron, pe la mine inca nu a ajuns, azi-noapte mi-a ciordit un curcan.

| iKronstadt explică (pentru Hombre):

Pai, da! ce nu face omu' de foame... N-are o ceapa, dar taie un pui (pardon, ditamai curcanu').
Hai ba, ce dracu', vorbesti serios? N-ai vreo bestie prin curte?

| harciog a răspuns:

Si atingerea unui inalt grad de civilizatie are, in mod sigur, tot atitea pierderi pe alte planuri pentru rasa umana.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Hai sa nu generalizam, stii ca, de regula, nimic nu este doar alb sau negru, exista o multime de nuante.
Intotdeauna prefer argumentele, calmul si o minima politete si mai sunt si altii la fel, cred ca ai vazut si pe acest site. O fac din convingere si nu pentru a respecta standarde sau reguli, oricum acestea se schimba in timp.
Daca nu reusesc sa conving pe cineva, dupa una-doua explicatii, il las in plata Domnului, stii ce-a spus A. Einstein despre univers si prostie. S-auzim si de bine!

| Dumnezău a răspuns:

Standardele nu sunt pentru o lume civilizata, nu construiesc o lume civilizata, ci una de roboti.Nu sunt standarde corecte dpdv social, ci standarde dpdv al corectitudinii politice.A se citi ipocrizia dusa la rang de filosofie centrala a vietii.Niciun standard universal valabil nu pomeneste de calm si intelegere intr-o situatie contradictorie,doar standardele unora ce au coloanele eliminate de lordoza,ipocrizie si numarul vertiginos in crestere de cururi ce le-au spalat.

Cand o sa le iasa din cap oamenilor ideea total eronata si preconceputa ca civilizatie presupune politete? Iar corectitudine politica si incercare tot mai acerba de transformare a oamenilor in robotei obedienti,care sa se faca pres in fata a orice si oricine!

Stii de ce nu se respecta? Ca o valoare infima au hartiile si declaratiile aruncate sa straluceasca in mintisoare nepregatite si reflectoare si o cu totul alta valoare au actiunile concrete."Practice what you preach" nu are insemnatate in lumea de zombi, fara principii, care abandoneaza propriile lor cuvinte, la cinci secunde, dupa ce le-au debitat.

| kongeriket a răspuns (pentru Dumnezău):

UAU! Am ieşit un an de pe site-ul ăsta şi mă-ntorc şi încă mai sunt câteva voci care adresează explicit marxismul cultural şi corectitudinea politică drept ceea ce sunt.
Foarte tare. Tocmai mi-a crescut c-un vârf de unghie speranţa în rasa umană!

Nu vroiam să-ţi răspund explicit la comentariu, doar să te laud.
Grijă mare, eu laud rar şi Kronstadt aici de faţă ştie foarte bine.

Was alekum saalam.

| anonim_4396 a răspuns (pentru kongeriket):

Ai venit să stai? De ce?laughing

| kongeriket a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu? Văd că și tu încă mai ești p-aci. Dacă eu am o răbdare de fier, a ta e din oțel inoxidabil indubitabil.

| mgtow a răspuns:

Da vina pe Drac pentru ca si el a bagat legea omului nesimtit sa nu avem pace eterna.

| morningstar a răspuns:

Teoretic toti suntem civilizati; practic, prea putini. Pentru ca nu toti inteleg notiunea asta si nu toti cred ca este cazul sa aplice asta. A fi politicos depinde de n factori printre care si caracterul.

| Handrei a răspuns:

Lumea asta "civilizata" de care vorbeste satu e doar o masca pe care si-o pun nenorocitii care fac standardele de care zici tu ca nu cumva sa ii suspectam pe ei ca ne fura, sa ne controleze mai bine, sa faca din noi rasisti, xenofobi, antisemiti etc si sa fim de acord sa plecam la razboaie din care isi trag ei profituri, iar de fapt lumea asta e doar o cocina unde o duc bine doar porcii si noi stam undeva prin namol si balegar

| Wøodenpints a răspuns:

Asta mă întreb şi eu uneori. Cine a impus standardele ăstea, care de cele mai multe ori nu fac decât să idioţească omul şi să-l transforme într-o ciungă flască.
Multe din standardele ăstea după care străieşte "lumea civilizată" mi se par cretine, fără logică şi pierdere de vreme.

| iKronstadt explică (pentru Wøodenpints):

Si totusi... majoritatea le accepta laughing Noroc cu alcoolul, ca isi mai revin cate unii laughing Ai dracu', parca li se reconfigureaza/defragmenteaza sistemu' dupa 2 sticle de vinwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca in state e cel mai mult ca te dau aia in judecata in secunda 3.
Asa ar trebui sa fie, dar nu e. Ar trebui sa vezi tari ca Bangladesh, India, Pakistan, Nepal, Myanmar si multe altele ca sa vezi de ce spun asta. Vai de mama lor! Sunt asa de fericita ca m-am nascut in Romania!

| iKronstadt explică (pentru anonim_4396):

Nationalisto!winking
Pai... asa este. Toti "externii" ne blameaza ca suntem asa si pe dincolo, dar la ei in curte balegarul este cat casa, dar... dat cu spray de culoare/ambient.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Aiurea, ca te-ai nascut in Romania, spune-o p'aia dreapta, ca mai cunoscut pe mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Hahaha! Lu' Zeul Soare ii multumesc ca te-am cunoscut pe tine ca te-a facut asa "rupt din stele", mancati-as! big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru iKronstadt):

Oh, ai vrea sa fii de fata cand zice cineva ceva de Romania...mai ales un francez ble-ble-ble. Mai ales cand se plang de sosele pe care ei trebuiau sa le faca de fapt si-au facut o menta. Sa nu mai zic de carca de bani pe care-au luat-o penttru menta aia. Abia astept sa mai prind unul la inghesuiala happy

| MauiNight a răspuns:

Suntem maimute, barbosule, ce sa mai... fii tu mai intelept si nu te cobora la nivelul urangutanilor.

| FailL a răspuns:

Se respecta. altfel ne purtam ca o gloata de tarani inarmati cu furci, si pentru orice problema apelam la violenta, injurii, etc.

| iKronstadt explică (pentru FailL):

Unde se respecta?

| iKronstadt explică (pentru FailL):

In cele mai multe situatii, mai tarani sunt cei care le respecta orbeste, fara sa se intrebe de ce, sau cum.