| FreddieM a întrebat:

Un om vede un șarpe chinuindu-se într-un foc și decide să-l elibereze din flacari. De îndată ce îl ia, șarpele îl mușcă provocându-i dureri. Omul scapa imediat șarpele care cade din nou în flăcările aprinse.

În acest moment, bărbatul, privind în jur, găsește o bara de fier și o folosește pentru a lua din nou șarpele din flăcări, salvându-i viața.

Cineva din jur, care văzuse scena, se apropie de bărbat și îl întreabă: "Șarpele acesta tocmai te-a mușcat. De ce mai încerci să-i salvezi viața?"

Omul răspunde: „Natura șarpelui este să muște, dar asta nu va schimba natura mea, care este de a ajuta".

Nu vă schimbați natura doar pentru că altcineva v-a rănit. Nu vă pierdeți bunătatea sufletului si a minții, doar învățați sa fiti mai atenti si precauti inainte de a actiona.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wow. Chiar aveam nevoie să citesc ceva de genul.
Sunt atât de dezamăgită de unele întâmplări, că parcă mi-am pierdut încrederea în oameni...și mă gândeam: ce ar fi să fiu mai rece, să nu mai plec de la premiza că toți au intenții bune? Dar tot ce trebuie să fac de fapt este să fiu mai precaută, nu să încetez să iubesc oamenii.
Mulțumesc. happy

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa pleci de la premisa ca nu toți au intenții bune. Biblia e dura cand se refera la inima omului : "e nespus de rea și deznădăjduit de înșelătoare". Te poți aștepta oricind la orice din partea cuiva. Dacă îți faci așteptări, s-ar putea sa nu fie împlinite. Am avut o prietena care a trecut prin multe dezamăgiri, și îmi spunea la un moment dat după citiva ani în care am avut fata de ea un comportament ireproșabil, sa nu cumva sa o dezamăgesc și eu. Și i-am zis atunci ca sunt om, ca și eu pot gresi oricind. Și atit mi -a zis, în gluma: "Atit îți trebuie!" happy Și crede -ma ca am făcut -o, după vreo doi ani, eram în ceea mai mare criza a vieții mele, o perioada foarte instabila, în care nu stiam uneori ce va g hi în ora următoare,
ea a avut nevoie de ajutor ca își renova apartamentul, stabilisem ca merg doua zile, prima am mers, a doua nu am mai putut, problema nu a fost ca nu am mers, ci ca nu am putut nici sa o anunț, nu erau telefoane mobile ca acum. M-a tot așteptat, si, desigur, a fost dezamăgita ca nu am mers.
Frumusețea e ca, mai ales ca credincioși, nu trebuie sa vedem răutatea din oameni, ci ce e bun, și sa ne ferim de raul din ei. Pentru ca pot fi și buni, și rai. Asta e realitatea. Dar, iubindu-i, acceptindu-i cu bune și rele, putem rezolva problema raului.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru cristi202):

O persoană cu credință știe cum să se ferească de rele. Dacă intru în bar,în club nu există riscul să o pățesc? Știind clar cum este omul și atunci când e treaz,apoi sub influența alcoolului,a drogurilor,clar că o să ne facă rău, dar totuși unii sunt atrași, ispitiți, tentați, ademeniți și nu rezistă și intră în contact cu astfel de persoane.Și pe urmă chiar dacă va apărea o persoană care demonstrează prin toate mijloacele că este un om bun, cel dezamăgit se pune în gardă și refuză să mai creadă că mai există și oameni cu adevărat sinceri și fără intenția de a-ți face rău.De aceea cu fiecare trădare, cu fiecare comportament al nostru necuviincios, cu fiecare faptă rea, cei buni se "închid" în ei și preferă să trăiască în singurătate și în "lumea" lor.Sunt persoane care sunt ușor de influențat, de condus, de manipulat, foarte credule, iar aceia care caută să facă rău nu ezită și se folosesc de aceștia.Biblia este un ghid, sunt instrucțiunile pentru viață, însă nu toți cei ce o citesc o și înțeleg, dovadă stă clar faptul că nu de ieri, de azi ci de când ne-au fost date cele 10 porunci nu doar că sunt încălcate, însă omul a avut îndrăzneala să le rescrie după bunul plac, dau un singur exemplu, legalizarea prostituției.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru cristi202):

Dau un exemplu simplu, prin care conversând poți afla cu ce fel de om ai de-a face.Cum poți spune că ești credincios, atâta timp cât tu ești de acord cu anticoncepționalele? Este foarte clar.Nu știu, eu văd lucrurile atât de simplu.Sunt eu prea optimist? Nu, ci sunt un om sigur și am bază în ce stă scris în Biblie.Și nici un "specialist" sau om de știință nu îmi poate schimba convingerea.Acea persoană care e de acord cu contracepția este o persoană care este împotriva Creatorului și a vieții.O metodă simplă de a testa omul care după spusele lui cică este credincios.

| cristi202 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Cine ti-a zis ca as fi de acord cu anticoncepționalele? Eu nu sunt. Nu neapărat. Aveam de gind sa fac cu soția mea echipa de fotbal de se putea. Dar n-a fost sa fie niciunul.
Dar asta e părerea mea. Însă hai sa nu fim habotnici. Crezi ca e OK sa lași copiii sa iasă cit de mulți? Stii ca sunt persoane perfect sănătoase, care pot concepe un copil, femeia sa îl nască, și mai apoi sa conceapă imediat altul? Gindeste un pic, dacă doar la fiecare zece luni vine vine unul, în 25 de ani de căsnicie în care pot apărea, citi apar? Și crezi ca e OK dacă mai sunt și părinții săraci? Eu cred ca totuși e mai bine sa previi apariția decat sa neglijezi un(ul sau mai mulți) copil pentru ca nu ai capacitatea de a-l creste. De aceea, consider eronat etalinul tău cu privire la categorisirea credincioșilor. E un subiect discutabil. Pentru ca Dumnezeu vrea totuși echilibru în viețile noastre, nu sa ne terminam și sa ii terminam pe droaia de copii pe care ii facem pentru ca nu suntem responsabili în conceperea lor.

| cristi202 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Nu trebuie sa mergi în bar sa dai de oameni rai. Sunt destui în biserica care se dau credincioși, dar sunt mai răi ca cei necredincioși. Soția mea ii numește "muste venite la miere". Poți suferi dezamăgiri oriunde, oricit ai încerca să te feresti. Eu mi-am dezamăgit soția de cateva ori, și ea pe mine, dar, suntem conștienți ca dezamăgirea poate interveni oricind, și ne iubim asa cum suntem, și acuși vom avea 15 ani de căsnicie.
E adevărat ca trebuie sa fii suficient de puternic sa treci peste, dar și ca unii nu pot pentru ca sunt persoane mai sensibile și sunt rănite de dezamăgiri. Nu e de condamnat, Dumnezeu ne stie cum suntem, și adesea tocmai acele rani ii fac pe cei slabi sa devina mai puternici în timp.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru cristi202):

Da într-adevăr fiecare știe ce capabilități financiare are și la câți copii ar face față să le asigure cât de cât un trai decent. Însă chiar există o metodă naturală de a te oprii din făcut copii, este foarte simplu, fără contact sexual.Asta însemnând nu să-ți împrăștii sămânța pe alt loc al trupului sau pe jos, ci te oprești din stimularea penisului. Când ajungem bătrâni este la fel, oricât am mai vrea la unii nu mai e posibil.Deci dacă vrem se poate și fără metodele impuse de societate, totul este să vrei.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru cristi202):

Despre ce dezamăgiri este vorba? Dacă poți să-mi spui.Bineînțeles doar dacă nu este ceva prea personal. Uite să îți spun cum gândesc eu.Acum nu am o parteneră în viața mea. Însă dacă aș avea,eu aș renunța la "viața" virtuală,adică la orice aplicație care presupune sau îți dă ocazia să iei legătura cu alte persoane.Iar timpul pierdut pe aceste site-uri m-i l-aș dedica soției și copiilor. Căci aceste site-uri de așa zisă socializare nu aduc nimic bun unei familii,cât nu ai pe nimeni, este altceva, însă când ești cu cineva, trebuie să fi responsabil, să îți iei un angajament.De ce să creezi îndoială în sufletul partenerului, discutând cu străinii aici sau pe alte site-uri, când puteți discuta împreună sau cu prieteni reali.Ai văzut bine câte întrebări sunt adresate aici de adulți, care în loc să comunice cu partenerul/partenera preferă să-și expună intimitatea aici.Este atât de simplu, doar ei doi știu cel mai bine ce și cine a greșit, dar ei ne întreabă pe noi, de parcă eu am trăit alături de ei.

| cristi202 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Știu un caz care s-a ferit asa, fără contact sexual. O făceau foarte rar tocmai pentru ca aveau prea mulți copii. Știau de chestia cu calendarul. Și tot a rămas femeia însărcinată. happy Nu era o soluție pentru ei.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru cristi202):

Nu,nu este vorba de metoda calendarului.Pur și simplu vă comportați ca doi bătrâni, înțelegi? Fără stimulare asupra penisului, fără penetrare.

| cristi202 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Rufele se spala în familie.

Unii se exprima aici, pentru ca e mai ușor sa o faci în scris, și pentru ca au deficiente de comunicare în familie. E de înțeles cand ceva nu merge în interior sa cauți ajutor in afara.

| cristi202 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Cred ca nu înțelegi libertatea în cuplu. Soția mea stie ca sunt aici ca să ii ajut pe alții. Și nu o deranjează. Nu o deranjează nici cand plec de acasă cu bicicleta, chiar dacă anual o fac cate o saptamana. Nici pe mine nu ma deranjează cand iasă singura cu prietenele ei în oraș. O făceau înainte de a fi cu mine, de ce sa intrerup ceva care e OK, doar pentru ca vreau sa fie mereu cu mine? Și de ce sa ma îndoiesc de ea? Nu, libertatea nu creează îndoială. Dacă relația e ok, bazata pe încredere, ii vei da libertate personala. Fiecare avem nevoie de ea într-o oarecare măsură, altfel ardem tot ce avem, și ne miram ca ni se termina combustibilul ce tine relația în picioare. Fiecare din noi are nevoie sa își încarce bateriile, chiar și în cazul căsniciei.

| cristi202 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

happy
Stai tu cuminte cand îți vezi soția la baie...
Se ridica, pur și simplu happy

| doctorandus a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Eu sunt de acord cu toate metodele de contraceptie care nu omoara fetusul.

Pe ideea ca a omori un fetus este pacat, dar a arunca sperma la WC nu este pacat (nu sunt religios).

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru doctorandus):

Dar o să îi producă malformații.

| doctorandus a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Despre ce malformatii vorbesti? Prezervativul produce malformatii?

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru doctorandus):

Anticoncepționalele,pastilele,astea dăunează. Atunci când cuplul se hotărăște că își va dori copii este posibil să nu mai poată concepe un copil, sau este posibil ca organismul să nu mai fie capabil să susțină o sarcină până la termen.

| doctorandus a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Citat din Elena Ceausescu: Dovada, dovada!

Bine, daca femeia vrea sa mai faca niste copii dupa varsta de 40 ani, nu sunt anticonceptionalele de vina nici pentru ca ramane stearpa si nici pentru ca naste copii handicapati. Ovulele de buna calitate se consuma primele si raman doar ovule de proasta calitate sau ramane fara ovule.

Spre deosebire de ovule, spermatozoizii pot fi produsi mereu proaspeti si nu se epuizeaza stocul. Cel mult apar mutatii, deoarece oamenii sufera mutatii cu inaintarea in varsta.

21 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Wow!
Frumos!
Si înțelept, pe deasupra.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După ce te mușcă prea mulți șerpi, asta fiind natura lor, devii mai precaut cu timpul. De exemplu nu oferi ajutor dacă nu ți se cere, etc.

| badpanda a răspuns:

Sarpele era vorbitor?

| FreddieM explică (pentru badpanda):

Din nefericire nu era sarpele ala.