| anonim_4396 a întrebat:

Un pahar de unt este pus in frigider.Cu ce corp vine el in contact termic? Ce corp cedeaza si ce corp primeste caldura?

Răspuns Câştigător
| bye a răspuns:

Frigiderul este un motor termic ce functioneaza pe principiul ciclului Carnot inversat, deci el va scoata caldura din incapere. Prin urmare, untul va ceda caldura incaperii.

3 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Cu aerul din frigider. Catre acesta cedeaza paharul caldura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu un corp ceresc!

| McBryn a răspuns:

Untul cedeaza caldura paharuli,paharul la frigider, frigiderul o elimina si invers, frigiderul raceste paharul iar paharul raceste untul!