| anonim_4396 a întrebat:

Un prost arunca o piatra intr-o balta si nu au putut sa o scoata o mie de destepti, ce vrea sa insemne asta?

Răspuns Câştigător
| problematic a răspuns:

Sa-ti dau un exemplu.
Traian, piratul cel teribil, a aruncat Romania in criza. Acum, mia aceea de destepti (de fapt 21 de milioane) se chinuie sa o scoata si nu reusesc. Intelegi acum?

14 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Da, dar un lucru facut de un destept este peste putinta prostului de a intelege.

| Vizitiul a răspuns:

Cred ca prostii sunt cei ce incearca sa scoata piatra din apa. Unde-i multa lume e si multa prostie.

April
| April a răspuns:

Generalizat, ar insemna ca un gest simplu facut de o minte lipsita de complicatii, da bataie de cap celor ce cauta cu tot dinadinsul sa complice lucrurile.Proverbul nu-i in favoarea celor doar destepti:dovedeste ca nu sunt si intelepti pentru a putea intelege naturaletea gesturilor simple.

regis
| regis a răspuns:

Printre altele, poate fi interpretat si in sensul ca trebuie sa cantaresti cu aceeasi unitate de masura pentru a putea face comparatii. Daca pe prost il apreciezi dupa capacitatea lui de a arunca piatra in apa, dupa acelasi criteriu trebuie sa ii apreciezi si pe destepti. Prostul nu va putea nici el sa scoata piatra, in schimb desteptii pot si ei sa o arunce.

regis
| regis a răspuns:

Ar mai fi o interpretare pe care nu o regasesc mai sus: nu lasa nimic pe mana prostului, pentru ca va produce pagube pe care oricati destepti ai aduna ulterior nu vor reusi sa le repare.

| Zenithf a răspuns:

Inseamna ca nu aveau costum de scafandru. laughing

| matchpoint a răspuns:

Buna ziua, un lucru facut de un prost nu poate fi indreptat nici de o mie de destepti. Pa

| madia a răspuns:

Ca prostul acela e mai inteligent decat o mie de destepti la un loc. Cum vine asta? thinking

| lora_9285 a răspuns:

Prostul a facut un gest fara nici o inportanta pentru el iar desteptii, vazand acest lucru au gandit prea profund incat nu au ajuns la nici o concluzie.

| vlad24tm a răspuns:

Deci stai sa ini explic: Ceea ce un prost face nici o mie de destepti nu pot desface bun exemplul lui problematic merita fundawinking!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adca, sa nu te pui cu prostul, ca are mintea odihnita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Problematic, nu trebuia sa ne luam de scumpul si indragitul nostru presedinte chiar daca a fost mariner de soi, sa-i dea Dumnezeu sanatate si 3 luni diaree, nu poti face un inteligent prost

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce pacat ca prostii nu pot vorbii cu intelepciune de prostiile pe care le fac desteptii

| Cristi_6252 a răspuns:

Ca aia destepti sunt prosti.Nu stiu ca piatra odata aruncata nu mai merge scoasa. fundita?