| georgescu40 a întrebat:

Una dintre intrebarile existentiale favorite in toate epocile si culturile este cea referitoare la sensul vietii.Credeti ca e o intrebare pertinenta sau este o intrebare pur si simplu gresita. Exista totusi si intrebari gresite nu doar raspunsuri gresite

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Daca atatia oameni din toate epocile si culturile s-au intrebat care e sensul vietii, eu zic ca mai probabil e ca cineva a vrut sa ne-o punem si ca raspunsul e important pentru fiecare dintre noi.

3 răspunsuri:
| Maximus a răspuns:

Intrebari gresite nu exista, ci doar incorect formulate. O intrebare prost formulata intr-un context anume, poate avea o cu totul alta conotatie, decat s-a vrut initial, ajungand sa aiba sensuri multiple; (totusi nu vad care este intrebarea ta!)
Maximus

mira
| mira a răspuns:

Este o intrebare esentiala, nicidecum gresita.

| morningstar a răspuns:

Da, Dumnezeu a dat sens vietii noastre numai ca noi nu vrem sa il acceptam. Daca El nu ar fi facut viata cu sens, nu ar fi facut-o deloc. Viata este o pregatire pentru vesnicia de dupa moarte, o sansa data omului de a isi recunoaste pacatele si pe Dumnezeu ca Salvator. Dumnezeu a pus in subconstientul fiecaruia gandul vesniciei; cu alte cuvinte, fie ca suntem crestini sau atei, toti avem cel putin un moment in viata cand recunoastem fata de noi insine ca simtim ca exista ceva dupa moarte; si exista! exista rasplata sau judecata dupa moarte. Multi spun ca nu s-a intors nimeni de-acolo ca sa ne spuna ce este. Eu stiu cu siguranta ca Isus a trait pe Pamantul pe care noi azi traim, a trecut prin moarte dar S-a intors din nou la noi pentru ca noi sa Il recunoastem ca are putere asupra mortii!