| anonim_4396 a întrebat:

Unde e diferenta dintre curaj si mandrie? unde e diferenta dintre orgoliu si ratiune? unde e diferenta dintre bunatate si orgoliu?

8 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

E ceva ciudat dar respecta ce a zis Murfy, cica "Daca nu poti convinge, ameteste".Asa si tu, expui trasaturi cu diferente clare si intrebi care sint diferentele si unde mai pui ca gasesc chiar si sinonime cum ar fi "orgoliul si mandrie".Fi-r-as al dreacu cu tata si bunicul meu cu toata filosofia lumii.

| Dumnezău a răspuns:

Curajul este reprezentat prin frica de moarte, ce te face sa te arunci din transee si sa traiesti cu un minut mai mult, chiar de stii ca poti sa fii cusut cu plumb.Mandria este atunci cand proclami ca e mai bine in transee decat pe campul de lupta, chiar daca in transee misuna purici, sange, miros de moarte si malarie.Pe campul de lupta misuna moartea singura, calare pe tancuri si obuze.E o mandrie amestecata cu neam prost.

Orgoliul este atunci cand te dai mare smardoi imbatabil in fata unui alt smardoi imbatabil inchipuit, ca sa castigi fata.Ratiunea se manifesta cand il indepartezi in stilul unui genist pe celalalt smardoi,spre a-l reduce treptate la starile de mielusel,dezinteresat si total dezinteresat,pentru a face rost de fata,intr-un mod cat mai convenabil si cat mai putin incadrabil la circ ieftin.

Orgoliul e atunci cand lasi fata si te duci la razboi,in speranta de a te intoarce plin de epoleti,medalii si onoruri, chiar daca te poti intoarce si cu un picior/mana in minus, in cel mai bun caz.

Iar bunatatea e atunci cand nu abandonezi nici fata, nici razboiul, ci te faci diplomat de clasa mondiala, spre a ajuta la incheierea razboiului.Ramai si cu fata, si cu membrele intacte si cu o satisfactie sociala intiparita in sine.Profit!

| Inferno a răspuns:

Dar care e diferenta dintre bunatate si rautate?

| Nastia a răspuns:

Ma refer la faptul ca multe lucruri le faci in viata si crezi ca ai fost curajos, daca stai peste ceva timp sa te gandesti, apare posibilitatea sa le fi facut doar ca sa fi admirat.tot asa si pentru celelalte 2 grupuri de cuvinte.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Nastia):

Este deja inconstienta.

Răspuns utilizator avertizat