| Flav a întrebat:

Unde se termina visele?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Visele nu prea se termina,nu stiu cum sa-ti explic.Ele au o cu totul alta "a patra lor" dimensiune.
O sa-ti scriu dintr-o carte(ca nu-i inca textul la liber pe net) un fragment minunat despre Om si Vis.
"I-am spus: intra.
N-a intrat.
I-am mai spus odata: intra,ce naiba.
Din nou a refuzat.
I-am tras un pumn in cap.
Mi-a spus:pai,de ce n-ai spus asa de la inceput.
Si a intrat.
L-am intrebat: ce bei.
Mi-a spus: orice.
I-am dat orice de baut.S-a imbatat forte tare.A intrat in coma alcoolica.A murit.N-am mai apucat sa-l intreb nimic.
M-am intrebat: dar ce vroiam sa-l intreb.
A deschis ochii: dar ce vroiai sa ma intrebi.
M-am apropiat: cum, n-ai murit.
Mi-a spus: ba da, scuze.Si a murit la loc.
A deschis celalalt ochi: ti-ai amintit ce vroiai sa ma intrebi.
M-a surprins.L-am intrebat: iar n-ai murit.
Mi-a spus: scuze,nu pot sa mor,asa mi se intampla cand sunt obosit."
Da,asta-i cu visele,ele nu se termina, sunt prea obosite ca sa poata muri bine iar odihnite nu sunt niciodata.
(textul este al lui Iulian Tanase, un visator)

| MagicSmile7 a răspuns (pentru Leocerba):

E foooarte frumoasa poezia! happy

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Genial !

27 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

...se termină pentru unii, continuă pentru alții, deci practic nu se termină niciodată.

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Pana la urma e si o forma de egoism sa credem ca visele se termina dimpreuna cu trezirea noastra, cu realitatea noastra fripta sau cu murirea noastra, ele continua prin altii sau pentru altii.
Da.

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Exact!

| Vizitiul a răspuns:

Nu se termina, se raspandesc, visurile...

| harciog a răspuns:

Acolo unde sintem fripti de cruda realitate.

| Vizitiul a răspuns (pentru harciog):

Simteam eu miros de ars...

| harciog a răspuns (pentru Vizitiul):

Daca simti a "fript"nu poti decit fugi.De ce n-o faci? Esti pompier?

| Vizitiul a răspuns (pentru harciog):

Sunt gurmand, iar arsura prinde bine la stomac.

| CoquineNoire a răspuns:

In vaginul realitatii.

| MagicSmile7 a răspuns:

Doar moartea pune punct tuturor viselor.In viata visele sunt inepuizabile.Realitatea poate opri visele nu si visatorul, asa ca el ori isi cauta alte surse prin care sa-si metamorfozeze visele,ori renunta la ele, inlocuindu-le cu altele. Daca vorbim despre vise in mod concret, atunci sunt trei feluri de vise: care evolueaza(vis->scop indeplinit->vis->scop indeplinit...) si care au o frontiera strict stabilita(vis-> scop indeplinit).A 3-a categorie cuprinde visele care raman la faza initiala.

| MidnightLady a răspuns:

Aici: http://i.imgur.com/YmfG2.png
Ce ti-ai putea dori mai mult de-atat?

| Luori a răspuns:

Unde se termina si doza/gramul de speranta.

| XxXxAlessiaXxX a răspuns:

Visele se termina atunci cand nimeni nu mai crede in ele.

| soupflood123 a răspuns:

Visele se termină în sicriu, cel mai probabil.

| AdrianBica a răspuns:

Unde incepe realitatea...

| AdrianBica a răspuns:

Visele se termina atunci cand nu mai continui sa speri. Cand te dai batut, cand te lasi pagubas. Atunci cand virginitatea pesimismului si frustrarii tale este distrusa.
Visele nu se termina. De mici avem vise, pe cat crestem, pe atat le modelam sa ajungem la un rezultat; ca sa atingem culmea perfectiunii.
Visul, visarea este dovada cea mai buna, este mostenirea lasata de copilarie, este amprenta copilariei.
Dupa cum spunea un mare om, atunci cand moare copilul din tine, ai murit; la fel este si cu visul, care este o parte a copilariei. Atunci cand visul se termina, inseamna ca o parte din tine a murit.
Visul nu moare. Ce nu te doboara te intareste.
Sper sa fi ajutat! Bafta!

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

"Unde se termina visele/Moartea respira..."

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Cand te trezesti din somn dupa o noapte de betie.

| ralucaralu a răspuns:

Cand te trezesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!

La realitate, eu vreau de multe ori să vizes cum ar fi ca visul meu să se îndeplinească ca să știu dacă îmi place cu adevărat sau nu, dar ce primesc în vise e ca realitate(eu).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde incep cosmarurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În momentul în care realitatea te bușește atât de tare, încât ai picat de pe norișorul roz și pufos pe care te aflai.

| Seby80 a răspuns:

La moarte...

| CristinaAlina a răspuns:

La realitate!