| anonim_4396 a întrebat:

Unii filosofi au spus ca "nu poti sa discuti despre Timp fara sa te referi la Timp". Probleme ramane si atunci cand schimbi terminologia. Intr-o definitie nu ai voie sa te repeti. Nu poti, de exemplu, sa zici: timpul este durata (adica tot timpul) care se scurge intre doua evenimente. A da o definitie inseamna, in primul rand, a incadra notiunea data in o alta notiune, mai larga. Cand dau definitia "calul este un animal" incadrez notiunea "cal" intr-alta mai larga. Dar ce te faci cand ajungi la notiunile cele mai lagri, mai cuprinzatoare? Cum sa definesti, de examplu, "existenta"? ca nu poti sa zici existenta = tot ce exista. Cum definesti "materie"? fizic, gandire? Nu credeti ca anumite notiuni ar trebui luate pur si simplu, ca atare, fara a mai incerca sa le dam definitii? Cam cum e in geometrie cu axiomele. Tot incercam sa demonstram teoremele, dar pana la urma trebuie sa acceptam si axioma, ceva cate nu mai poate fi demonstrat si care trebuie luata ca atare.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
2 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Le putem defini prin puterea exemplului. Asa cum facem in cazul axiomelor.