| aleksia1 a întrebat:

URGENT FUNDA. Cum se obtine pilitura de fier? Ce este? (pentru fizica) va rog ajutati-ma

7 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Bucati mici de fier? Dai o bucata mare de fier la ***...

| Alina140663 a răspuns:

Pilitura de fier este exact ca si rumegusul numai ca nu se obtine din lemn ci din fier
sunt particule mici de fier

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ia o bucata de fier si o ***, dai cu *** pe fier si bucatile mici ce le pilesti de pe fier cu *** se numeste pilitura de fier happy

| TheUnikBiby a răspuns:

Pilitura de fier (aschii mici de fier) se obtine evident prin pilirea fierului, mentinand si proprietatea de magnetism a acestuia.

| AngelOfNight a răspuns:

Pilitura de fier este spanul ramas in urma prelucarii mecanice a fierului(mai simplu este un fel de praf ce rezulta cand tai/prelucrezi fierul in vreun fel)
Cum se obtine? Nu in casa daca asta sperai sa auzi. Aceasta se obtine prin polizarea fierului, prin pilire mecanica.

| Vladimir99 a răspuns:

Dupa cum ii spune si numele, este praf de fier. Si se poate obtine pilind o bucata de fier tongue altfel nu stiu cum ai putea transforma fierul in praf...