| BbyBoop a întrebat:

Va este frica de moarte? V-ati gandit vreodata la acel moment? Mie una imi este. Poate nu ar trebui, dar fiecare cu parerea sa.Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| loveyounewyork a răspuns:

Fiecare probabil ca vrea sa traiasca cat mai mult... De fapt nu cred ca e frica de moarte ci mai degraba frica de a trai prea putin... Cred ca e bine sa traiesti totul la maxim astfel incat moartea sa nu ramana decat un prag peste care mai devreme sau mai tarziu trecem toti.

22 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu îmi este frică de moarte în general pentru că ştiu că toţi vom muri. Este un ciclu firesc al vieţii evolutive.
Mă tem însă de moartea stupidă. Mai pe româneşte, mă tem să mor pentru alţii sau pentru o tâmpenie.
Nu m-aş sacrifica pentru nimeni şi nimic sub nicio formă în această viaţă pentru că e singura viaţă pe care o am.

Numai bine.

| necunoscut_1645 a răspuns:

Si mie imi e frica de moarte da ma gandesc ca poate nu e asa de rau pe cat pare si poate nu o sa mai am atatea griji, eu nu cred ca e cava iesit din comun sa iti fie frica de moarte sta in natura omului sa ii fie frica mai ales de ceva ce nu cunoaste

| Bezea a răspuns:

Da din cand in cand cand (wow 3 cand) am prea mult timp liber si ascult muzica, mai imi trece un gand de genul. Si totusi sper ca atunci cand o sa se intample sa nu scrie pe piatra de mormant: Famous last words: "Orice idiot poate sa construiasca o bomba."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 14 ani. De ce m-aș gândi? Mie mi-e frică de teama de a-mi fi frică. Adică de bolile ce mă bagă în mormânt sau de accidentele stupide, sau de cineva care vrea să mă ucidă.

| UanaAiciAcum a răspuns:

Da imi este foarte frica de moarte, si nu numai de faptul ca as putea muri eu ci si persoanele dragi mie sad

greece12
| greece12 a răspuns:

Cred ca iti faci griji prea devreme pentru asta.
Si,nu nu mi-e frica de moarte, e la fel de fireasca precum viata si de viata nu ii e frica aproape nimanui.
Oricum, va trebui sa te impaci cu gandul asta!

| FOCUS a răspuns:

Imi este frica de viata, dupa ce mori ce greseli mai poti face?

| chelstone a răspuns:

Nu imi este frica de moarte, si oricum ar fi singurul lucru la care m-as gandi, oricum va fi pentru vesnicie, de ce sa-mi pierd timpul gandindu-ma la moarte?!

| EmaS a răspuns:

Pentru mine moartea inseamna trecerea la viata vesnica.Atunci mantuitorul meu iubit care a murit in locul meu la cruce, si caruia I-am slujit, ma va intampina si ma va conduce in locul pe care mi l-am pregatit.Nu-mi este frica de moarte,doar singurul meu regret va fi ca trebuie sa ii parasesc pe cei dragi pe care ii iubesc. Spunea un mare om:,, Nu de moarte ma tem, ci de vesnicia ei.,,

| harciog a răspuns:

Bai, ce note se dau pe poezii luate drept raspunsuri "adevarate".A constientiza frica de moarte inseamna sa fii pus fata in fata cu ea.Cel care vorbeste fara experienta asta in realitate se teme cel mai tare de moarte pentru ca demonstreaza ca nu constientizeaza ca teama e instictiva si o invinge doar cel care si-o recunoaste, o accepta si si-o invinge pina la urma.E drept ca pus fata in fata cu moartea nu prea mai ai timp de gindit dar lupta ta impotriva ei demonstreaza teama de a nu trece dincolo inca.

| Hăgiul a răspuns:

"Cui ii este frica de moarte, va muri de frica."

| Ziiziii a răspuns:

Nu te gandi la moarte, traieste-ti viata pana o mai ai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii de ce oamenilor le este frica de moarte? Pt ca nu s-au pregatit pentru ea.Nu imi este frica de moarte dar stiu ca acel moment se apropie incet dar foarte sigur. Daca fiecare s-ar gandi ca intr-o zi ar muri nu ar mai face atatea fapte rele.

| darksideofthemoon a răspuns:

Nu, nu imi este frica pentru ca este ceva normal. Cred ca celor care le e frica de moarte mai mult le e frica de necunoscut, pentru ca nu au mai trait o asemenea experienta.

| Malphas a răspuns:

Nu, dar cu siguranţă nu vreau să mor(cel puţin, până îmi astâmpăr piticii de pe creier)! Până la urmă, tot la 2 m sub pământ ajung, nici nu mă gândesc că o să trăiesc veşnic. Până atunci, trăiesc fiecare 10 ani ca şi cum ar fi 100. Şi te sfătuiesc să faci la fel. Cred că cea mai mare pierdere posibilă e să îţi pară rău că nu ţi-ai trăit viaţa, înainte să vină vecinu' să constate decesul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi era acum nu imi mai este, viata trebuie traita.Ce rost are sa te gandesti, punctul acela oricum va veni cand va trebuii.

| bamse a răspuns:

Experimentele stiintifice demonstreaza ca intr-un procentaj covarsitor, oamenii se tem de ceea ce nu cunosc. Cu cat cunosti mai putin un lucru, cu atat te temi mai mult de el.

Acuma, cred ca despre moarte stim cam putine. Stim ca se moare, oamenii religiosi au teorii de ce se intampla dupa, etc.

Eu ca ortodox, stiu ca dupa aceasta viata se face trecerea in alta viata, insa acea viata poate fi buna sau rea, asa cum si eu sunt cand bun cand rau. Din pacate mai mult rau. Moartea in conceptia ortodoxa, este conceputa ca un prieten care te ajuta sa treci din viata de aici intr-o viata mai buna. Insa daca faptele tale sunt rele te duce la rau, deci e vina fiecaruia ca se teme de moarte. Apostolul nostru Pavel zice insa ca " Toti oamenii, fara deosebire sunt pacatosi". Eu sunt perfect de acord cu el, de aceea eu ma tem de moarte!

Cele mai bune raspunsuri ti le dau batranii la acest subiect, aia care pot fi sinceri. majoritatea nu vor sa se gandeasca, insa cand se gandesc sunt inspaimantati.

Alte raspunsuri poti afla de la cei care au stat la capataaiul celor care au raposat. Eu am vorbit cu multi preoti si mi-au spus ca in 99, 99% din cazuri, oamenii mai cereau un minut, o ora, o zi de viata in plus.

Deasemenea legendara este povestea unui imparat persan, care afland de la doctori ca va muri ( avea un fel de cangrena ) a zis ca da cate o lada mare de aur celui care ii va prelungi viata cu o ora peste verdictul dat de medicul lui cel mai bun ( care ii spusese ca inainte de rasaritul soarelui va muri ).

Cam asa e cu moartea. Mai pot spune cate ceva despre ea cei care au fost in moarte clinica sau au fost la un pas de moarte. Eu am un amic care a patit asa ceva, si mi-a spus ca in momentul ala a simtit un mare mare regret in inima lui. Un sentiment de nedescris, care exprima regret. Omul era ateu la acel moment, acum s-a apucat de budism.

| SoTo a răspuns:

Oricum de moarte n-ai cum sa scapi, de ce sa te gandesti cu teama ca fa fi, risti sa mori de frica ei in loc sa mori natural.

| Andrei7520152 a răspuns:

Daca ar fi orice, ma ingrozezc de ideea ca o sa mor in chinuri, sau dintr'o prostie. dar se poate spune ca intr-un fel ai fost deja moarta, inainte sa te nasti. cred ca cel mai nasol lucru ar fi ca sa fi servit de nonexistenta, ca aceea de care ai parte inainte sa te nasti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are de ce sa iti fie frica, doar cei care cred ca vor ajunge in focul iadului pe veci le pot fi frica. Asa cum nu iti este frica inainte sa te culci sa nu visezi urat, asa nu iti va fi frica nici inainte sa mori. Poate te vei naste din nou in alt Univers.

| bluebios a răspuns:

Da! La toti oamenii le este frica de moarte, acesta frica este cauzata de instinctul de conservare pe care toti oamenii si toate animalele il poseda. Cine nu recunoste ca ii este frica de moarte este clar ca minte. Ceia ce este pentru mine oarecum linistitor este ca sunt convins ca atunci cand voi muri orice suferinta va inceta pentru ca voi inceta sa mai exist. Dupa cum spunea cineva (i-mi scapa numele acum), atunci esti mort esti in exact aceesi stare cum erai inainte sa te nasti. Deci in concluzie teama de moarte este una irationala, dar nu poate fi contronalata din cauza faptului ca este instinctuala.

| bluebios a răspuns:

@Ema Povestea pe care ti-ai creat-o despre "viata de apoi" mi se pare cea mai buna dovada a fricii de moarte. E clar ca tu vrei o continuare a vietii pe care o ai acum si dupa moarte. Dupa cum te exprimi probabil iti inchipui ca o sa ai tot doua maini si doua picioare si probabil "mantuitorul tau" te va conduce la noul tau apartament din rai, o sa-ti ureze bun venit si o sa-ti inmaneze cheile. Te-ai gandit vr-un pic oare ce ai face o eternitate in rai poate ar fi interesant si placut 1000, 2000, 3000 ani dar pe urma? Ce o sa faci cand durata sederii tale in rai va depasi varsta actuala a civilizatii umane, varsta actuala a pamantului, varsta actuala a universului. Serios, ce ai mai face dupa 14 miliarde de ani + 1 (vasta aproximativa a universului)? ti-ai redecora apartamentul? Hehe si infinitul inca e departe ce zici de 10 la 10 X 14 miliarde de ani. Oare nu ti-ai dori o moarte pe bune? Nu ti-ai dori sa pui capat existentei tale?