| anonim_4396 a întrebat:

Va propun un mic exercitiu de...proiectare. Probabil stiti ce este aceea proiectie conica. Pentru cei care nu stiu am sa explic pe scurt. Avem un plan P (planul de proiectie) si un punct exterior O (centrul de proiectie). Orice punct M aflat in partea cealalta a planului P se va proiecta in felul urmator. Unim M cu O si punctul de intersectie a dreptei OM cu planul P este punctual de proiectie a lui M (din O pe planul P). Cand privim pe fereastra, obiectele de afara (case, pomi...) se vad proiectate pe geam, planul de proiectie in acest caz fiind geamul, iar centrul de proiectie, ochiul. Bun, acestea fiind zise, intrebari: Cum credeti ca se va proiecta pe planul de proiectie (geam): 1. O dreapta, neparalela cu planul? 2. Dar doua drepte paralele, neparalele nici ele cu planul? In acest al doilea caz, va trebui si o explicatie (de ce?). 3. Dar doua drepte concurente? Si, pentru cine are imaginatie mai multa, un al patrulea caz 4. Doua drepte concurente in cazul in care punctual lor de intersectie se afla intr-un plan care trece prin O si e parallel cu P?

3 răspunsuri:
| PVAAVU a răspuns:

1.Va fi perpendiculara sau concurenta cu planul geamului.
2.La fel.
3.Aidoma.
4.Da,daca e con.

| sabin89 a răspuns (pentru PVAAVU):

Nu sunt corecte raspunsurile tale, dar apreciez bunavointa de a raspunde. Vezi, sunt multi absolventi de facultati pe aici, dar nimeni nu a zis o vorba. Intrebarea este pentru cineva care este cel putin in ultimele clase de liceu. Inteleg ca esti un elev care citeste mult si pe care il intereseaza sa afle cat mai multe lucruri. Asta e un inceput bun pentru viata. O seara buna!

| PVAAVU a răspuns (pentru sabin89):

Cum nu, mai.Asa am vazut eu planul.