| jonutzio a întrebat:

Vă rog frumos dacă mă puteţi ajuta să-mi spuneţi rezolvarea completă la această problemă de genetică. Nu este temă, dar sunt interesat cum s-ar rezolva!

1. Într-o familie, mama are sindactilie (este heterozigotă pentru acest caracter) şi este purtătoare a genei pentru daltonism, iar tatăl este sănătos. Stabiliţi următoarele:

a) genotipul mamei;
b) procentul descendenţilor sănătoşi ai acestei familii;
c) raportul fete: băieţi al descendenţilor care manifestă ambele maladii;
d) genotipul descendenţilor care manifestă ambele maladii.

Vă mulţumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| kiba a răspuns:

Pai raspunsul il ai in cursul de genetica de la medicina... ori de genetica generala + gasesti pe net asa ceva cauta si u pe google disfuncti genetice : problema : manifestari : etc...

2 răspunsuri:
| thelordoftime a răspuns:

Aaa pe romana pls

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da