| Ionelarebela a întrebat:

Va rog mult sa ma ajutati si pe mine. este vorba despre o tema dar nu vreau sa credeti ca doresc sa mi-o faceti voi dar pur si simplu nu inteleg ce trebuie sa fac. m-am gandit in toate felurile.este vorba despre planul unei nuvele de craciun. dati-mi si mie niste idei spuneti-mi ce trebuie sa fac, cativa pasi pe care ii am de parcurs. dau fundita si raman profund recunoscatoare celui care ma ajuta.multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Libelle a răspuns:

Rebela.Tre` sa faci o nuvela. Ce are o nuvela? Ca toate operele literare are:
-expozitiune(timp, loc, personaje)
-intriga(ceva ce schimba mersul lucrurilor, ceva ce se intampla. ex:intra cineva in casa, suna telefonul, etc)
-desfasurarea actiunii(isi fac actiunea personajele in jurul persoanjului principal)
-punctul culminant(punctul de maxima intensitate, emotii multe, suspans)
-deznodmantul(cum se termina)
Tu nu trebuie sa faci nuvela.Nuvela o ai in gand. Din gand, iti scoti ideile principale, si scrii cu liniuta cum ti-am zis mai sus.
1)expozitiunea-si ce se prezinta in nuvela facuta de tine
Si asa mai departe.

4 răspunsuri:
| ILadyInBlack a răspuns:

Probabil trebuie sa faci un rezumat în care sa prezinti actiunea folosind momentele subiectului: expozitiunea, intriga, punctul culminant, desfasurare actiunii și deznodământul.

| CrissCC a răspuns:

Planul de idei, trebuie sa citesti nuvela si apoi sa faci un mic rezumat, fara prea multe detalii, doar ce e mai important si esential

| nevermind_6208 a răspuns:

In primul rand faci o lista cu mai multe categorii! Incepi cu locatia tara oras reale sau fictive dupa cum vrei! Timpul il stii, e vorba de craciun deci in jurul datei de 25! Apoi fa o lista cu personajele, varsta, sexul, numele, relatiile dintre ei... Trebuie sa stii baza dinainte sa incepi iar apoi sigur iti vor veni idei pe care le poti pune pe o fundatie solida! trebuie sa te gandesti fiecare pers cum arata, mai ales eroul\eroina, cum este vazut de restul personajelor si ce vrei sa faci cu el! Normal, iti mai trebuie un fir narativ, adica sa te gandesti bine ce se va intampla de acel craciun! Sper sa fii fost de folos! Si eu scriu poezii si nuvele asa ca stiu ca o sa ai nevoie de spor si inspiratie! succes

| puisoru_8663 a răspuns:

Este exact