| AmandytaErhan a întrebat:

Voi ce curiozitati stiti despre viermii plati si cilindrici?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tenia face parte din familia cestodelor, fiind un parazit intestinal cu forma plata, asemanator unei panglici, viermele nu poate trai de unul singur, el supravietuieste doar in intestinul uman sau al unui animal.
De curand am fost depistat cu teniaza, ceea ce m-a oripilat foarte mult deoarece pana a fi depistat cu aceasta boala, 3 saptamani, am stat numai pe perfuzii. Daca nu se trateaza la timp riscam ca rinichii, ficatul, inima si ce se afla in cap sa fie atacati de acesti "extraterestrii" si o sa prindem posturi straine (care mai poate sa le prinda si pe acelea ) laughing, situatia nasoala e ca sunt alergic la antibiotice asa ca am inceput o "lupta verde" cu acest invadator, mai bine zis medicina naturista si leacuri babesti, beau 3-4 litrii de ceai pe zi, mananc 2-3 capatani de usturoi si o punga de seminte de dovleac sa-mi fie de leac laughing, binenteles ca la mine functioneaza si autosugetia + umorul, dac nu rad sau nu fac o gluma sunt un om terminat. Aveti grija la igiena si la ceea ce mancati, a votre sante!

2 răspunsuri:
| blueheart a răspuns:

Ascaridele, numite popular limbric este un vierme cilindric parazit de culoarea alb-galbuie și are o lungime de circa 15-20 centimetri. Orificiul bucal se află la capătul anterior, iar cel anal se afla la capătul posterior. Femela depune circa 200.000 de oua zilnic în intestinul omului sau al altor animale. Ele sunt eliminate cu excrementele gazdei. Ouale ajungâng in corpul omului sanătos și se transforma în larve, provocând ascaridoza.
ajoritatea viermilor inelați au corpul cilindric segmentat în inele numite metamere. Numărul segmentelor în funcție de specie ajunge până la 800. Pe fiecare metamer se află niște perișori mici și elastici, numiți cheți, care servesc la fixarea corpului de substrat. Corpul viermilor inelați este cilindric, slab sau turtit dorso-ventral, cu lungimea între 0, 2 mm și 3 m. Culoarea corpului variază de la alb sau brun întunecat pînă la verde sau roșu. Organele interne ale viermilor inelați se află în cavitatea corpului propriu-zisă, care este împărțită în camere prin pereți transversali (septe)
http://ro.wikipedia.org/wiki/Vierme

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-ne tu mai intii ce curiozitati stii.