| anonim_4396 a întrebat:

Voi credeți că într-o relație, una din marile calități ale unei femei este să știe când să tacă? Și nu cu sensul de a nu avea dreptul la replică sau ceva de genul, ci cu sensul de a nu instiga verbal, a inflama situația, a crea tensiuni și implicit consecințe. De exemplu, am văzut multe femei isterizandu-se, dar niciun bărbat. Credeți că s-ar fi evitat multe drame dacă femeile ar fi recurs înțelept la tăcere? Sper că nu sunt feministe pe-aici.

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu am vazut mai multi barbati isterizati si violenti decat femei!
Cred ca s-ar evita dramele si neintelegerile daca barbatul ar invata sa respecte femeia!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Deci bărbatul e problema. M-am mai liniștit. Îți mulțumesc pentru acest răspuns competent și fără nicio tentă feministă. Doamne-ajută!

| anonimg a răspuns:

Sunt și femei și bărbați care sunt mai calmi din fire, chiar dacă ei nu prea trec pe la biserică.
Dar este cu totul altceva când o femeie cunoaște pe Dumnezeu și știe că porunca lui Dumnezeu este ca să-și iubească bărbatul, și va face tot ce-i stă în putință să facă asta, controlându-se. De asemenea, un bărbat temător de Dumnezeu va ști și cum să calmeze o astfel de femeie, cu dragoste, iubind-o ca pe trupul lui. Atunci când omul cunoaște pe Dumnezeu, este conștient de slăbiciunea sa, și caută ajutor atât la partenerul său cât și la Dumnezeu. Când amândoi se vor pleca pe genunchi și vor cere ajutorul lui Dumnezeu, dacă este necesar cerul ar rămâne pustiu -Dumnezeu ar trimite toți îngerii din cer pentru ocrotirea familiei pe care El a unit-o și a binecuvântat-o.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Se știe!

| 1onur a răspuns (pentru anonimg):

Cel mai adevărat și bun răspuns.

| eliancodrut a răspuns (pentru anonimg):

Vorbesti prostii de bigot.

| johnnny123 a răspuns:

Serios, nu ai văzut niciun bărbat "isterizându-se"? Dar ăia care-și învinețesc nevestele?

| FreddieM a răspuns (pentru johnnny123):

Ce spui tu aici, TPUeistul a inclus deja în contextul intrebarii
... sensul de a nu instiga verbal, a inflama situația, a crea tensiuni și implicit consecințe=învinețit.
Deci are puterea femeia sa evite consecințe neplăcute.
Cheers

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru johnnny123):

Un bărbat nu poate, prin definiție, să se "isterizeze", deoarece cuvântul "isterie" vine de la grecescul ὑστέρa, care înseamnă "uter". Bărbații nu pot avea un uter, deci nici isterici nu pot să fie.
Asta nu înseamnă că un bărbat nu poate fi cuprins de mânie sau de furie, însă trebuie să fim atenți cu astfel de cuvinte, altminteri ni se poate atrage pe bună dreptate atenția că nu ne cunoașteam propria limbă.

| johnnny123 a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Numai că în realitate, ce să vezi...Deși originea cuvântului vine, întradevăr, de la grecescul "uter", cauza tulburării a fost inițial considerată în mod eronat "deplasarea uterului în corp" și în consecință atribuită exclusiv femeilor

Însă de la începutul secolului XIX isteria a început să fie considerată o afecțiune psihică ce poate afecta și bărbații, nu doar femeile.

Iar termeni ca "isterie în masă" ar trebui să-ți dea un indiciu asupra faptului că nu se mai referă exclusiv la femei, ci a devenit mai degrabă un termen care pur și simplu descrie o excitare nervoasă extremă manifestată printr-un comportament violent și prin pierderea controlului asupra propriei persoane (și fix în acest sens a folosit termenul și autorul întrebării).

| sabin89 a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

"Bărbații nu pot avea un uter" - Nu fii chiar așa sigur. Cu ceva operații...

| J0B0MAT a răspuns:

Nu, nu cred asta. Nu știi ce înseamnă o relație dacă aici ai ajuns cu concluziile.

| Dismally a răspuns:

Nu sa taca ci sa stie cum sa spuna lucrurile pe care le are de spus, cu tact, cu diplomatie. Asta este valabil si pentru barbati nu doar pentru femei.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu sunt femeie si mi-e mila de barbatii care stau langa femei guralive laughing
Serios acum, lasand feminismul la o parte, nu suport femeile care vorbesc non stop, tipa, care au un comportament si un limbaj vulgar. Si vad multe de genul in jurul meu. Iar relatiile cu aceste femei functioneaza doar daca barbatul e genul mai mototol.
Nu stiu exact la ce situatii te referi tu, fii mai explicit

| TimberWolf a răspuns:

Singurele comentarii pertinente si la subiect de pa aici sunt ale furnicutei si cinic, parerea mea.

| adryang78 a răspuns:

Asta merge în ambele sensuri. O relație reușită se bazează pe dragoste, respect reciproc și comunicare. Atât bărbatul, cât și femeia, ar trebui să știe să aplaneze conflictele. Inevitabil, câte o dispută face sare și piperul relației, că e dulce împăcarea. big grin
Dar amândoi ar trebui să fie suficient de cu capul pe umeri încât disputa să nu escaladeze.

| simplaexsistenta a răspuns:

Da, tăcerea e de aur si vorba de argint, dar stii cum se spune, "Muierea tacuta greu o gasesti"

| Cinic a răspuns:

Tehnic vorbind femeile se isterizeaza dar barbatii recurg la violenta. Isteria desi neplacuta, este mult mai putin periculoasa decat violenta. O femeie desteapta nu o sa se isterizeze niciodata si poate sa isi loveasca partenerul cu alte chestii: indiferenta, face pe suparata sau nu mai ofera sex. Sau daca este o neintelegere aduce argumente pe baza de logica. Alea isterice sunt de obicei fara bun simt sau pentru ca nu beneficiaza de atentie recurg la astfel de mijloace.

| Turbo223 a răspuns:

Pentru o relatie buna depinde de amandoi.atat am avut de zis laughing

Răspuns utilizator avertizat
| mara722221 a răspuns:

Bună, da dacă femeile nu exegerau cu vorbitul se evitau multe drame.Mie mi se pare că femeile vorbesc mult și prost și niște țațe bârfitoare, și eu sunt fată dar încerc să nu fiu așa pe cât posibil.

| simplaexsistenta a răspuns (pentru mara722221):

Scuza-mă, dar fara generalizari ca nu toata lumea e la fel.

| mara722221 a răspuns (pentru simplaexsistenta):

Nu generalizez chestia asta pur și simplu am spus cum sunt eu dar totuși dacă m-am exprimat greșit sorry