| mastadont a întrebat:

Voi cum vă mențineți o minte sănătoasă?
Observ în ultima vreme că societatea pune mult mai mult preț pe corp decât pe minte, mergem zilnic la sală, ne mândrim cu câte serii facem, lucrăm la mușchi... Dar de minte cum ne ocupăm? Cum o menținem sănătoasă?
Părerea mea e că și mintea are nevoie de exerciții constante pentru a fi sănătoasă și în formă, la fel ca și corpul.

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Mintea este sanatoasa daca si corpul este sanatos, asa ca mersul la sala este o chestie buna, cel putin pentru cei care fac miscare.

Dar indiferent cita sala faci, chestia asta nu-ti va antreba si creierul laughing cu ala este alta poveste, cum te nasti cu ala ramai, nul poti mari, nul poti antrena sa devina mai bun.

Dar facind miscare, mentinind organismul ca intreg sa functioneze normal, atunci iti mentii si o minte sanatoasa, aia pe care ai mostenito sau ce ai iesit cu ea din fabrica.

Sa o folosesti, despre asta ar fi vorba, nu s-o faci mai buna, asta da, mintea trebuie si ea pusa la munca, chiar atit cit poate, este bine sa ii dai ceva sa rumege.
Ce sai dai? Orice, citeste chestii, romane, ziare, stiinta, orice, este bine sa citim, asa mintea poate face conectii, poate sa functioneze la capacitatea cea fost fabricata.

Daca nu citim nimic, doar postam pe Facebook rahaturi, mintea devine lenesa, nici nu mai stim sa vorbim bine, sa ne exprimam laughing

Am putea spune asa cum si tu intrebi, in felul asta sa o mentinem sanatoasa si in forma.Hai nu sanatosa, acolo daca is probleme cruce, dar in forma da, o putem mentine asa prin citit, prin gindit, discutii, dar nu despre rahaturi. ce machiaj ai luat, ce chiloti ai laughing discutiile astea nu pun mintea la treaba laughing

| LisaJulie a răspuns:

Salate, supe, ciorbe de legume, stat mult în natura și pauze lungi de la ecrane! Și un somn lung și odihnitor

| LisaJulie a răspuns (pentru LisaJulie):

Bineînțeles și somon și alte tipuri de pește, branza feta, ulei de măsline, roșii proaspete, ceapa verde, măsline negre și verzi! Dieta mediteraneana

| adryang78 a răspuns:

Simplu: citesc cât de mult îmi permite timpul, nu mă uit la știri, nu ascult știri la radio, nu urmăresc știri pe rețelele de socializare. big grin

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Majoritatea fac sala doar ca sa-si ignore adevaratele probleme. Am vazut asta la multi cunoscuti. O tot dau cu disciplina, dar le e greu si sa se tina de un loc de munca laughing Si cred ca isi dezvolta mintea ascultand Ted Talks si podcasturi. Eu nu merg la sala ca o asociez cu o anumita tipologie de barbat destul de low IQ si extrem de influentabil. Prefer sa merg cu bicicleta pe munte si sa citesc carti.