| anonim_4396 a întrebat:

„Voi lupta până la ultima mea picătură de sânge ca să ai dreptul să nu fii de acord cu mine!" - Ion Rațiu
Știu că se referă la democrație.
E unul dintre aforismele mele preferate.
Voi ce părere aveți?
Vă place?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da.
Aforismele sunt oglinda intelepciunii (cine le intelege).

| Mosotti a răspuns:

Da, imi place, ca oricum degeaba nu ai fi fost de acord cu el, ca el tot ce vroia facea, ca aia ar fi facut daca venea la putere, e un liberal care tine doar cu bogatasii Ratiu ala. Deci va lupta ca a ai un drept care nu te ajuta, cam asta e cu alte cuvinte, ca sa-ti arata o falsa democratie de fapt.

| Eireann a răspuns:

Citatul acesta a fost atribuit gresit multor persoane, cel mai faimos fiind chiar Balzac. Eu il vad mai degeaba despre liberatea de cuget, gandire si exprimare. Democratia si liberatea nu sunt deloc sinonime din pacate.

| sabin89 a răspuns:

Nu prea e interesant să răspunzi unui anonim.

| cristi202 a răspuns:

Cind va apărea unul la fel care sa spună ceva la fel de valoros, atunci noi romanii o sa începem sa o ducem bine. Pina atunci trebuie sa ne mulțumim cu ciurucurile care zic ca sunt ceva dar nu sunt nimic.
Îmi place citatul enorm. Arata ca cel ce a zis asta a avut o minte deschisa, gata sa ii accepte și pe cei ce nu cred ca el. Asta înseamna caracter.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Nu îmi place.

| Zuzu1991 a răspuns:

Nici mie nu imi place, democratia e o imbecilitate capitalista
insa, cum nu exista altceva mai bun, tac si inghit, insa tot nu inseamna ca trebuie sa imi si placa!

| Meme10Memu a răspuns:

Ultima picatura a saracului e credinta in Dumnezeu.

Ultima picatura a bogatului nu exista pentru ca in omul bogat nu e viata ci moarte ( spirituala ).

Administratorii acestui site sunt slugile bogatilor.