| Andrei2001Far a întrebat:

Vouă vi s-a întâmplat în ultimii 5-10 ani din viața voastră să vă doriți ceva să se întâmple ceva personal, amoros sau profesional, iar lucrurile s-au intamplat fix pe dos?
De ce credeți că viața este așa?
E vina noastră sau pur și simplu așa e viața și nu avem ce-i face?
Ne dorim să trăim așa cum vrem dar ceva ne oprește sau nu avem resursele necesare (Fie ne lipsesc bani, fie altceva).
Și mulți dintre noi ne învârtim într-un cerc nesfârșit și apoi iar ajungem sa suferim.
Pe moment ne găsim refugiul în ceva sau in cineva dar la un moment dat tot ajungem in acel punct numit "Lucrurile nu au mers așa cum voiam și îmi doream eu".
Oare greșeală pe care o facem este că avem prea multe așteptări și ne facem un film mental in minte care ne asigura un confort pe termen scurt iar pe termen lung, vine Realitatea și ne aduce cu picioarele pe pământ sau acel film mental este bun (nu e greșit) doar că noi nu suntem în stare să ne asumăm responsabilitatea pentru acele lucruri pe care ni le dorim?
Care credeți că este soluția?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Oameni sunt prea idealisti/visatori si mult prea putin realisti, cu realism se poate reusi multe, ar fi multe de discutat pe tema asta, tu ce frustrari ai?

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns:

Dacă scrii cu doi de i atunci când nu trebuie toate îți vor ieși pe dos.

| ioana748 a răspuns:

Daca te concentrezi pe lucruri care nu exista dar iti doresti sa fie, uiti de momentul prezent si consumi energie inutila cu proiecttii si filme dintr-un viitor despre care nu stii nimic.
Incearca sa traiesti viata din aproape in aproape, Intr un prezent continuu.
Lasa viata sa curga si posibil vor veni si momente mai bune.
In general nu trebuie sa ai atasamente si asteptari.
Trebuie sa dezvolti aptitudini de adaptare si sa incerci sa fii in echilibru indiferent de situatie.

| EestiSodalane a răspuns:

Pentru că ce vrei ori nu e realist, ori nu ești în stare să-l obții. De asemenea cum ai zis, e foarte problematic să-ți faci filme în cap trebuie să fii mai smerit și să accepți viața așa cum e fără să-ți dorești marea cu sarea.