| nukeyly a întrebat:

1. Exista compresor cu aer cu rezervorul de aer din inox 3-50-200L? Ce tip de inox?
2. Este vreun avantaj functional anume daca e vertical sau orizontal?
3. Ce se poate monta la compresoarele obisnuite, sa dea aer uscat, fara apa din condens? cum e la compresoarele cu surub, profesionale cu pret de la ~7000 ron in sus.
4. Ce diferenta este intre un compresor de aer cu ulei sau fara ulei?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Inox este o gama de aliaje metalice, care nu oxideaza (nu contin fier sau alte metale, care se oxideaza).
2. Forma si pozitia rezervoarelor se sabileste in functie de conditiie de utilizare.
3. Pentru elimiarea condensului trebuie reproiectat compresorul.
4. Partile mobile trebuie lubrefiate, pentru a nu prezenta forta mare de frecare (si implicit consum mare de energie).
Lubrefierea se poate face cu mai mule modalitati tehnice:
- ungere cu produse de origine petroliera (uleiuri, vaselina)
- ungere cu grafit (in special bucse)
- suspensii cu presiune de gaze sau vid
- suspensii magnetice
- etc.

| nukeyly explică (pentru Bula):

In toate compresoarele pe aer apare condesul si APA in butelia de "fier" chiar daca golesti apa periodic sau zilnic, si in ani duce la subtierea peretilor si explozia rezervorului/compresorului, de aia nu-i bine sa-l ti sub masa langa tine, mai bine afara in loc dedicat si eventual cu ceva protectii cusca cu pereti dublii flexibili.

In ideea asta un rezervor de inox dimensionat ar elimina riscul, dar tine inoxul la aceiasi presiune ca fierul/otelul la aceiasi grosime sau de inox ar trebui facut mai gros in pereti?

Ce grosime in pereti au compresoarele in general 50 100 200 L?

| Bula a răspuns (pentru nukeyly):

Compresorul este ca o pompa, care creaza presiune.
Compresoarele se masoara in presiune (bar, atm) au debit (l, mc).
Recipientul are capacitate de stocare (l, mc, ptrdiunr maxima).
Grosimea depinde de presiunea maxima,

| relian a răspuns:

Nu cred ca sunt compresoare de aer cu butelia din inox, nu are pentru ce sa fie din inox, ar fi foarte scump.
Daca exista avantaj ca e orizontal sau vertical? Nu este avantaj ca butelia sta verticala sau orizinatala, alea is puse asa fctie de cum au construit acel compresor, aerul e aer sta oricum este asezat acea butelie.

Compresoarele de aer au jos la butelie un surub prin care scoti apa din cand in cand.
Deci conectia la furtun se face la partea de sus a compresorului, iar jos de tot ar trebuie sa aiba acel surub de golire a apei.

Ce sa montezi sa nu dea apa, nu stiu cred ca ceva filtre, dar asta trebuie sa intrebi, sunt si filtre ce le pui la ieserea aerului, dar cum zic, trebuie sa intrebi daca is acea ceva, cit costa etc.
Ori poti cauta un compresor cu filtre din fabrica puse, dar asta tot asa din spwecificatiile acelui compresor trebuie sa citesti, ori intrebi la magazin ce cauti.

Diferenta intre ce spui cu ilei si fara ulei nu stiu, dar poti sa intrebi tot la cei care vind