| Adi1987 a întrebat:

A cumparat cineva vreo placa de baza z890? S-au lansat ieri noile placi de baza z890 cu socket 1851 si ma gandesc sa cumpar si din ce am citit pe net, este
"cel mai bun processor si cel mai performant este Intel core ultra 285k"
dar nu prea cred asta am mai citit undeva si zicea ca este mult slab si ca i9-14900k, i9-13900k si nu stiu ce sa fac sa imi iau o placa de baza z790 si i9-14900k, sau sa iau placa de baza z890 si Intel core ultra 285k nici numele nu imi place macar daca se chema i9-19500k, si macar daca placile astea de baza z890 suportau i9-14900k, 19300k, 12900k etc, nu cred ca suporta

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Ia-ti 12900K daca vrei Intel.

Seriile 13 si 14 au probleme destul de serioase de stabilitate, chiar si dupa update-urile recente.
Se pot rezolva in proportie de 90-95%,
iti scade puterea procesorului cu 5-9% fata de cea declarata de Intel la lansare,
dar trebuie sa ai rabdare si cunostinte sa bibilesti prin BIOS.

Plus ca daca il vrei pentru jocuri, procesoarel AMD au rezultate mai bune, consuma mult mai putin curent, sunt mai reci.

Exemplu: nimic nu bate in jocuri un 7800X3D sau 7900X3D

Procesoarele noi de la Intel (285K, etc) au primit si ele un design asemanator cu cel al procesoarelor AMD, insa problema lor e ca au aparut ieri, si AMD are o experienta de aproape 5 ani cu multiple unitati CCD.

In plus, procesoarele se cumpara cand a trecut aproximativ un an de la lansare. Pentru a da ragaz producatorilor de placi de baza sa corecteze bugurile si problemele de stabilitate.