| Lightdark a întrebat:

Acest telefon e superior tuturor celor văzute de mine...https://www.emag.ro/......DJC52TYBM/ are 14 GB RAM 256 intern și costă doar 850 de lei...

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Are 6gb ram fizic si 8 virtual... Daca il umplii fara card extensia ram se opreste automat si tot cu 6 ramai. Telefon mediocru la pret mare.

| NLS a răspuns:

Costa doar 850 pentru ca:
are procesor slabut spre foarte slab (exista insa alte telefoane la 850 care stau chiar bine la capitolul procesor, Motorola G32 de exemplu).

Ecran 720p (din nou Motorola G32 il bate grav).

Memoria sunt sigur ca nu e UFS 3.0, e cel mult 2.1 sau doamne fereste, eMMC 5.1

Nu are 5G, care a devenit un standard pentru aproape toate telefoanele peste 1000 RON.

Singurul lui atu e bateria.

| Lightdark explică (pentru NLS):

Da știu că sunt multe telefoane ok și chiar ok mult dar asta are 8Gb RAM...

| Lightdark explică (pentru NLS):

14 GB RAM scuze

| NLS a răspuns (pentru Lightdark):

Stiu ca are o tona de RAM,
dar are in acelasi timp un procesor foarte lent, care nu are ce face cu acel RAM, pentru ca nu prelucreaza la un moment dat foarte multa informatie, nu duce jocuri mari si pretentioase (cam singurul scenariu in care ai ce face cu 14GB RAM pe telefon), etc.

Un procesor ca acela se descurca foarte bine cu 6GB RAM, si chiar cu 4GB.