| Annaderol a întrebat:

Acum 2 ani am instalat Avast antivirus 4.8 Home Edition.Totul perfect! prin noiembrie am inceput sa primesc avertizari cum ca licenta urmeaza sa expire si mi se deschidea o fereastra cu 3 optiuni de instalare. am dat click pe una din ele(prima) si calculatorul meu a inceput sa se miste destul de greu... CPU 60-100%, am incercat sa dezinstalez avastul nu am putut, nici sa il upgradez, nici sa ii sterg key-urile sau fisierele. pur si simplu ma blocat.

Răspuns Câştigător
| nashu40 a răspuns:

Salut!
Avast 4. 8 am si eu. La fel imi apare si mie de cateva luni, dar eu nu am bagat in seama mesajele de la ei pentru ca sunt doar de publicitate, vor sa te sperie ca ti-a expirat licenta ca sa cumperi de la ei. In plus eu mai am licenta inca 2500 si ceva de zile.
Calculatorul a inceput sa-ti mearga greu pentru ca avastul nou s-a instalat alaturi de cel vechi si se bat cap in cap, ca sa zic pe romaneste big grin. Ceva asemanator am patit si eu acum ceva vreme, aveam doi antivirusi in calc si mergea super greu. Trebuie neaparat sa-l dezinstalezi pe cel nou. Nu se poate sa nu mearga, mergi in control panell la dezinstalare programe si-l dezinstalezi de acolo. Degeaba ii stergi fisierele, trebuie dezinstalat. Eventual poti sa-l dezinstalezi si pe 4. 8 si-l instalezi iar dupa aceea, pentru ca s-ar putea sa-ti faca probleme.
Bafta!

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Toti antivirusii au si uninstall in fisierele lor! descarca de aici uninstall avast (aswClear5exe)care nu necesita instalare.Doar dai dublu clik pe fisierul descarcat si el iti sterge Avast http://www.avast.com/uninstall-utility E cea mai buna metoda pentru ca iti sterge si item-urile lasate in urma de antivirus, sper ca ti-am fost de folos!

| Dannyjj a răspuns:

Intra in safe mod si dezinstaleaza antivirusul.
Ca sa intri in safemod restartezi windowsul si apesi intr-una F8 pana iti apare meniul de boot, acolo alegi safe mod si asa poti dezinstala antivirusul fara sa ti se mai blocheze calculatorul pentru ca isi face update-uri sau nu te lasa sa-l dezinstalezi, deci poti sa-l dezinstalezi fara probleme pentru ca in safe mod antivirusul nu porneste automat.

| iuddavali a răspuns:

Ai doua variante:
1 - treci la ultima versiune http://www.avast.com/en-eu/get/jrXuv5pl
2 - folosesti un program care dezinstaleaza toate fisierele (majoritatea programelor de pc tuneup/utilities au asa ceva)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reinstaleazal