| kidzore a întrebat:

Acum 2 zile mi-am luat o placa de baza noua si cand deschid pc imi apare sa apas pe f12 da nu merge tastatura, am incercat 3 tastaturi diferite dar nu merge niciuna,se aprind becurile alea la tastatura dar nimic, tastaturile sunt pe PS2, placa de baza gygabite ga-p31-ds3l,dau funda

9 răspunsuri:
| jhonny999 a răspuns:

Gaseste o tastatura Usb Intra in Bios si cauta setarea Integrated Peripeals si verifica sa nu fie dezactivat PS/2
Posibil sa fie setata doar usb.

| Radu284 a răspuns:

Poate e ars controlorul PS2? Incearca o tastatura USB, vezi daca merge.

| kidzore explică (pentru Radu284):

Cum sa fie ars daca se aprinde tastatura, am biosul pe care mergea tastatura, pot sa il bag in placa asta de baza?

| Radu284 a răspuns (pentru kidzore):

Aveai alt BIOS pe placa de baza pe care abia ai cumparat-o si mergea tastatura cu BIOSul vechi?

Faptul ca se aprind ledurile pe tastatura nu este neaparat un semn ca nu e ars controlorul PS2.

| kidzore explică:

Cum sa fie arsa mufa ps2 daca se aprind alea 3 becuri la tastatura...alte solutii?

| kidzore explică:

Biosul de pe placa de baza veche

| Radu284 a răspuns (pentru kidzore):

Ce legatura are BIOSul de pe placa vechie cu controlorul PS2 de pe placa noua? Exista vreo legatura de cauzualitate intre ele?

| kidzore explică:

Am luat si tastatura cu USB dar tot nu merge...

| johncena21 a răspuns:

Tastaturile le aveai s-au sunt cumparate?
Poate e ars controlul PS2....Incearca o tastatura USB, vezi daca merge.
S-au ia-ti un calculator nou pui tastatura si gata!