| Leo0008 a întrebat:

Acum câteva zile mi-am dat update la Windows apoi am dat update la "insyde Sowftware - Fimware - 5.43.1.18"
Mi s-a închis laptopul și mi-a aparut o bara verde cum se incarca și apoi a repornit laptopul
A fost atât de horror
Credeți că îmi poate afecta aceasta actualizare laptopul meu de gaming?
Acer nitro 5 5 an515-57

.

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Nu, e perfect normal. Actualizarile de firmware si bios nu se pot face cat timp firmwareul e in functiune, cand ruleaza sistemul de operare adica, de asta trebuie oprit SO-ul si intrat in interfata dedicata pentru update/management.
Actualizarea poate afecta orice, depinde acum si daca fac oamenii treaba buna, dar nu te stresa ca in mare actualizarile remediaza probleme de securitate care pentru gaming sau uz normal nu prezinta vreo relevanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce a fost horror? Ai facut un update la BIOS, este normal ca laptopul sa reporneasca si sa instaleze acel update.
Actualizarile software de obicei sunt bune, dar sunt cazuri izolate in care pot creea probleme sau sunt actualizari foarte noi care nu au fost testate cum trebuie(acel update de bios nu este foarte nou). Daca apare o problema poti face rollback la firmware, dar ma indoiesc ca va aprea.