| Anonimul151 a întrebat:

Acum ceva timp, mi am făcut contul revolut. Mi am transferat, o sumă destul de mica, pe care am "investit-o" în cripto. Probabil am avut noroc sa am un "profit" dar bineînțeles mai mic. Am făcut din nou aceeasi procedura, doar ca nu a mai fost la fel. Adică practic i am pierdut. Noroc ca nu a fost o sumă mare ( max pana în 10 lei ). Nu mi am transferat mai mulți bani în contul de revolut din cauza că atunci nu prea știam nimic de aplicația asta.

Nu ma pricep la cripto monede sau ceva de genul. Dar, am văzut ca exista "trand-ul", asta de a investi, chiar și sume mici treptat. Pana se adună de ex 1 bitcoin sau depinde de ce este...

Ce vreau eu sa întreb este care este cea mai ok? Bitcoin? Asta e moneda oficiala? Ca să zic așa? Restul nu prea sunt atât de "renumite"?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Cunosc personal oameni care au crypto de milioane de euro. Si uneori au inceput cu bani de-o bere. DAAAR! TOT TIMPUL oamenii astia se informeaza! Asa mai stiu un cuplu care si-a terminat de platit ratele la casa si masina in cateva luni cu crypto, predominant pe *** coins. Practic, *** coins sunt in 99% din cazuri scheme Ponzi, dar - din nou - oamenii erau informati. Inclusiv nevasta astuia, care omul e si programator pe zona crypto, a facut parte din echipa care a creat un token nou, avea si niste jocuri care ii generau crypto, mai multe - era femeia gravida prin luna a opta si statea calare pe crypto, la un moment dat imi povestea ca facuse vreo 15k EUR in cateva zile avand ca suma de plecare 50 EUR. happy
Nu te mai uita ce zic altii din jur, ia si documenteaza-te temeinic. Si nu de la idiotii de la noi, cam toti aia care se dau rotunzi ca fac bani din crypto pe YouTube vorbesc numai prostii.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In cripto totul tine de noroc și de cat de mult ai studiat poată și știi cum să face trading. Dacă tu bagi cate 10 lei e absolut irelevant, nu o să ai niciodată un profit real mai ale pe revolut unde comisioanele sunt exagerate.

Că idee nu exista moneda oficiala. In schimb exista sute de monezi fiecare se comporta altfel

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca discutam de sume mici, nu faci treaba cu BTC. Trebuie sa vinezi ICO-uri si sa risti la alea. Bagi suma x in parti egale in vreo 40-50 de ICO-uri, le urmaresti in timp real. Cel putin jumatate vor pica in bot, vreo 10-15 o sa miste un profit acceptabil, si cu ceva noroc o sa prinzi si vreun unicorn care o sa explodeze de vreo cateva sute de ori macar. In general crypto e inca haiducie si practic poti considera ca bagi banii la pacanele, nu ca ii investesti.

| Anonimul151 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, ai dreptate. Chestia e că nu mă pricep la cripto... Dar am mai auzit prin jur ca așa fac unii. Investesc treptat sume de genul, mici. Dar, adevărul e ca nu au spus dacă sunt pe profit sau pierdere...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

DAFUQ? Asta e raspunsul meu!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anonimul151):

Cunosc personal oameni care au crypto de milioane de euro. Si uneori au inceput cu bani de-o bere. DAAAR! TOT TIMPUL oamenii astia se informeaza! Asa mai stiu un cuplu care si-a terminat de platit ratele la casa si masina in cateva luni cu crypto, predominant pe *** coins. Practic, *** coins sunt in 99% din cazuri scheme Ponzi, dar - din nou - oamenii erau informati. Inclusiv nevasta astuia, care omul e si programator pe zona crypto, a facut parte din echipa care a creat un token nou, avea si niste jocuri care ii generau crypto, mai multe - era femeia gravida prin luna a opta si statea calare pe crypto, la un moment dat imi povestea ca facuse vreo 15k EUR in cateva zile avand ca suma de plecare 50 EUR. happy
Nu te mai uita ce zic altii din jur, ia si documenteaza-te temeinic. Si nu de la idiotii de la noi, cam toti aia care se dau rotunzi ca fac bani din crypto pe YouTube vorbesc numai prostii.