| AlexV a întrebat:

Ajutati-ma va rog, am o memorie ddr-400 256 mb la pc'ul meu, asta inseamna ca e ddr 1 nu? As vrea sa imi cumpar o memorie Kingmax 2GB DDR2-800 PC6400, merge sau trebuie sa fie neaparat tip ddr simplu? Am nevoie de raspuns urgent, maxim 1 ora.

Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

Soclurile DDR difera fata de cele pentru DDR2, adica daca cumperi o placuta de ram DDR2, nu ai unde sa-l conectezi pe placa de baza pentru ca difera, uite aici explicatia
http://www.google.ro/......tp?/imgres r:1, s:0
Iti merge doar daca placa de baza are 2 tipuri de socluri(dual socket) pentru DDR1 dar si pentru DDR2, dar atunci ori folosesti doar DDR ori folosesti doar DDR2 dar NU ambele in acelasi timp.

1 răspuns:
| AlexV explică:

Merci, foarte folositor exemplul de pe google, asta inseamna ca ori sa-mi schimb placa de baza, ori sa imi iau memorie ddr care e foarte scumpa in comparatie cu ddr2.