| orceNUME a întrebat:

Ajutor as vrea sa cumpar un sistem de bvoxe pentru PC intre 200 si 400 de lei si nu stiu care sa aleg intre http://www.emag.ro/......D8NRJBBBM/ SI http://www.baset.ro/......-rms-black

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Daca mergi pe 5.1 in bugetul ala cam dai cu bata-n balta. Nu lua 5.1 decat daca il folosesti numai la filme si vrei neaparat surround. Exemplele pe care le-ai pus tu acolo sunt niste plasticarii ordinare. La 300-400 lei gasesti fie Microlab B77, fie Solo 15, fie Solo 6C la SH. Varianta din urma, chiar daca e SH e pe departe cea mai buna.

http://www.pcgarage.ro/boxe/microlab/b-77/
http://www.pcgarage.ro/boxe/microlab/solo-15/
http://olx.ro/oferte/q-microlab-solo-6/

17 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Cu acest sistem de sunet 5.1 din lemn cires vei savura mai bine muzica, filmele si jocurile. laughing
Auzi la ei, lemn de cires! Cat pot sa minta...mama lui de marketing! Carton presat cu autocolant imitatie de lemn!
Mergi pe Logitech ca suna bine. Am acel model, pe langa un Z5500 care e de baza!

| Jipa95 a răspuns:

Eu as merge pe cele de la eMAG. Au o putere dubla fata de Logitech Z506, si par a fi facute dintr-un material mai calitativ.

| vidii a răspuns:

Ai putea sa te uiti si la creative, de obicei este peste Logitech, genious, serioux la banii astia
http://www.pcgarage.ro/boxe/creative/inspire-t6300/

| orceNUME explică:

Eu as vrea un sistem pentru muzica si mult bass si rare ori pentru jocuri

| Utilizator1234 a răspuns (pentru orceNUME):

De obicei printre consumatorii incepatori, mult bas se traduce pentru mine prin bubuiala/zgomot de subwoofer. Nu ma intelege gresit, nu ma iau personal de preferintele tale. Insa pentru muzica, in bugetul propus de tine, una din variantele de mai sus vor preta mult dar mult mai bine decat un 2.1. Daca simti nevoia sa huruie/bubuie ceva - subwooferul - mergi pe un 2.1 dar ce-l putin ia unul cu sateliti din lemn si tweetere, caci cu acele cutiute din plastic Logitech sau alte acareturi primesti mai mult zgomot decat muzica (stiu ca o sa-l super pe antevorbitorul meu care spune ca Z506 suna bine si Z5500 e baza, dar experienta imi permite sa-l contrazic). In concluzie, vezi urmatorul sistem si eventual incearca sa asculti inainte sa cumperi ceva.

http://www.price.ro/preturi_edifier_m3250_black_916871.htm

Daca crezi ca e nevoie sa intru in detalii sa-ti explic ce face un 2.0 si nu face un 2.1 cand vine vorba de muzica, da-mi de veste. Sincer m-am saturat sa stau sa explic pentru fiecare in parte ca sa-mi dau seama eventual ca ma lupt cu morile de vant. Mai gasesti niste detalii si explicatii rasfoind prin raspunsurile mele.

| orceNUME explică (pentru Utilizator1234):

Multumesc ca incerci sa ma ajuti, dar chair nu vreau sa fac o alegere gresita, si totusi vreau sa arate cat de cat bine, iar eu sunt cam 0 in domeniul boxelor, am vazut ca tu te pricepi asa ca o sa ma duc pe calea ta, totusi nu prea vreau sa iti iau din timp dar am mai putea vorbi un pic daca te rog

| Utilizator1234 a răspuns (pentru orceNUME):

Ce anume sa vorbim?

| orceNUME explică (pentru Utilizator1234):

Pai in primul rand am vazut ca ar trebui sa aleg unele care nu sunt facute de mantuiala, dar modelele ce mi leai aratat tu au W cam mici, eu momentan am niste Jazz Speakers J-9902, dar mi s-a stricat bassul si mai am doar 2 boxe, asa acuma am vrut sa gasesc un sistem sa arate modern sa fie bun asa ca m-am mai uitat si am vazut astea http://www.cel.ro/boxe/boxe-2.1-philips-spa5300-l/ Dar nu stiu daca sunt asa cum ai zis tu, dar din categoria asta http://www.cel.ro/boxe/708,964,426_2.1,cu-fir,intre-50-si-99/ care ar fi bune? Imi cer scuze ca iti iau din timp... Sper ca nu te deranjez prea tare
P.S poate ar fi mai rapid sa vb pe privat, dar numa daca doresti

| orceNUME explică (pentru orceNUME):

Am uitat sa spun, acel tweeter este asa de importat?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru orceNUME):

Tweeterul e responsabil cu redarea frecventelor inalte. Un difuzor full-range (adica acela pe care il gasesti pe majoritatea satelitilor de pe sistemele 2.1) va reda prost inaltele pentru ca atat ii permite constructia. Cand ai 2 cai pe sateliti (mid-bass + tweeter) impartirea frecventelor se face de catre un filtru ca sa taie frecventele specifice mediilor sau inaltelor pe fiecare din cele 2 difuzoare. Mai mult, lemnul (MDF-ul) este mult mai dens si mai usor de imbinat decat plasticul, ceea ce face ca muzica sa rezoneze mai bine din el.

Cam astea ar fi problemele la chestiile de plastic cu difuri full range la care te uiti tu si pe care le recomanda lumea.
Acum, nu stiu ce inseamna design modern si alte minuni. Pentru mine intai trebuie sa sune bine, apoi sa arate decent.

In fine, cred ca mai bine ar fi sa specifici ce genuri asculti ca sa-mi dau seama daca ai nevoie de 2.1 sau poti merge pe 2.0.

| orceNUME explică (pentru Utilizator1234):

Eu ascult mult Trap ceva gen https://www.youtube.com/watch?v=KpuG6YM9b_0

| Utilizator1234 a răspuns (pentru orceNUME):

Atunci mergi pe 2.1. Vezi daca gasesti pe undeva sa asculti Edifierul de mai sus sau incearca si Trust Tytan. As merge pe Edifier pentru sateliti din lemn si tweetere dar nici Trust-ul n-ar fi rau pentru muzica pe care o asculti.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru orceNUME):

Evident Edifier, care e varianta prezentata de mine mai sus dar cu amplificatorul separat. Trust-urile, desi in poza arata ca au tweetere, sunt puse de pamplezir, doar niste bucati de plastic.

| orceNUME explică (pentru Utilizator1234):

Multumesc de ajutor cred ca o sa le cumpar pe acelea, iti sunt recunoscator

| Utilizator1234 a răspuns (pentru orceNUME):

N-ai pentru ce. Vezi ca s-ar putea sa le gasesti la Mediagalaxy sa le asculti. Incearca intai o auditie.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Utilizator1234):

Si nu in ultimul rand, ca sa nu fii prostit de makretingul nesimtit cu numarul de watti, afla urmatoarele: la sistemele audio din gama multimedia, cam orice specificatii vezi de la producator sunt o minciuna. Nu vei putea afla cat de tare suna un sistem audio doar dupa puterea in W. Edifier-urile, desi n-au "sute de W RMS, reali si alte prostii" au sensivitate decenta (85db) ceea ce inseamna ca vor fi in stare de presiune sonora destul de mare mai ales pentru camera ta. Un exemplu practic: am avut 2 boxe de raft pe 2 cai cu sensvitate de 92db (87db masurati) si un amplificator de 40W pe canal (32W masurati in clasa respectiva) - la jumatate din puterea nominala a amplificatorului, intr-o camera de 17mp, presiunea sonora devenea insuportabila.