| Whaity a întrebat:

Ajutor, mi-e frica de lifturi, mai întâi am fost bântuită timp de o săptămână de un vis in care mor in lifturi sfârșind ca se rupe încăperea in doua si cad in golul ala si acum stau in vizita mult la apartamentul lui bunica, dar sta la etajul 47, iar mama ma pune sa ma duc jos la magazin sa iau chestii din 5 in 5 min si eu tot nu calc in liftul ala si ma dor picioarele.

Răspuns Câştigător
| Eduard_Constantin_1996 a răspuns:

Si eu am avut cosmaruri..si mi-a fost foarte frica de intuneric.dar mi-a trecut pentru ca mi-am tot repetat in minte "nu exista fantome". Din punct de vedere logic, doar daca pui explozibil sau daca taie cineva podeaua se poate intampla..nu o sa se intample..ar fi imposibil ca din toate lifturile..fix pe al tau sa il rupa..nu traieste Ponta in bloc la tine..incearca asa..de la un etaj la etaj..si ai sa vezi! bafta!

| Whaity explică (pentru Eduard_Constantin_1996):

Am încercat sfatul tau, si mersi

Ai dreptate dar daca ți-aș spune ca atunci cand am facut asta s-a blocat liftul mă crezi?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Lifturile au o serie de protectii contra caderii: cel putin 2 sisteme de cabluri, frane mecanice automate, etc.
Daca - prin minune - s-ar rupe toate cablurile deodata, si atunci franele de siguranta opresc cabina in cadere in cativa metrii (caz extrem de rar).
Probabilitatea unui accident de lift este mult mai mica decat atunci cand treci pe trecerea de pietoni sau chiar pe trotuar (unde-ti poate pica pe cap orice).
Avantajul umblatului pe scari, insa, are un mare avantaj: iti mentine conditia fizica happy

| LinxCont a răspuns:

Daca nu ai de urcat des, e mai sigur pe scari. 47 de etaje e cam mult de urcat si pana la urma se poate lua liftul, dar riscuri exista. Nu pot compara liftul cu scarile. Scarile sunt perfecte, pe cand liftul daca nu e intretinut corect e clar ca nu e sigur. Daca se foloseste liftul, trebuie multa atentie la intrarea si la iesirea din lift si e bine sa avem un mobil la noi ca sa putem anunta mai repede daca e blocat.

Nici mie nu imi plac lifturile, dar nu imi este frica, probabil din inconstienta sau nesimtire, asa ca daca e sa merg cu liftul, merg fara frica. happy
(evident ca nu pot spune ca e 100% sigur)
Daca nu te gandesti la ce se poate intampla si mergi cu atentie, frica dispare si poti merge cu liftul ca si cand nu ar exista nici un risc. In mod normal, liftul ar trebui sa aiba sisteme de siguranta, sa se opreasca din cadere daca se rupe un cablu.

| escapegoatxd a răspuns:

Iti presezi propriul creier cu atata frica incat iti e frica sa faci chestii normale.
Pur si simplu nu trebuie sa-ti fie frica, ai mai multe sanse sa fii violata in lift decat sa se rupa, sorry. Doar du-te, infruntati teama, daca asta e o teama at least.
Nimeni de pe TPU nu te poate ajuta mai bine in alt mod, decat ce-am zis eu. Decat daca e vreun psiholog printre noi.
Deci, doar du-te si vezi ca e ok.

| Raluca345 a răspuns:

Eu zic sa o iei cu liftul, si sa stai fara grija. Eu mi-as pune intrebarea:nimanui nu i s-a intamplat, si mi se intampla chiar mie? Visul a fost ceva care tu ti-ai inchipit! Sper ca te-am ajutat!