| DDCC a întrebat:

Am acest laptop https://www.cnet.com/......dd-series/ (cu 8 GB RAM, restul specificatiilor sunt cele de pe site).

Am facut mai multe trim-uri la filme, apoi am dat export la acele clipuri. Am folosit Cyberlink PowerDirector 18. Faza este ca intotdeauna a durat si cateva ore daca am avut de exportat un clip de cca 30m.
Cerintele pentru program sunt aici https://www.cyberlink.com/support/faq-content.do?id=2439 6
La procesor ma incadrez, este core i5 2520 2. 5ghz
Placa video este Intel hd 3000, iar in dxDiag la Aprox Total Memory apare 1760MB.
Procesorul, logic ar trebui sa fie suficient. Procesarea video inteleg ca implica musai placa grafica.
Sa inteleg ca daca doresc editare video imi trebuie laptop cu placa dedicata, caci cea integrata va fi mereu slabuta?

1 răspuns:
| InvatamProgramare a răspuns:

Orice editare video nu cere procesor si ram prea mult ci are nevoie de multa procesare video, deci placa grafica.
Avand in vedere ca tu ai placa on board, este una slabuta cu care iti faci treaba daca nu te grabesti, dar daca vrei sa scoti ore intregi de content video pe zi e bine sa ai placa dedicata.
P.S. Eu folosesc camtasia cu placa video onboard dar imi merge decent. Ce-i drept eu fac maxim 30 de minute pe saptamana...