| Oproo a întrebat:

Am cateva intrebari despre un card de credi! dau funda!

1.Cat la % din bani se ia timp de 1 luna? (dobanda sau cum i zice?!)
2.Care este suma minima care poate fi transferata de pe un card pe altul?
3. exista vreo posibilitate sa face un transfer de bani online? de pe un card pe altul!? sau sa aflu detalii despre bani si transferuri?
4.cum pot afla daca cineva mi-a trimis bani pe card fara sa ma duc la banca sau sa sun la ei?

1 răspuns:
| matraguna1 a răspuns:

1. cat % afli de la banca de la care ai luat cardul de credit. dobanda se aplica la suma "consumata" de catre tine si poate varia de la banca la banca.
2. nu exista o suma mimina. ideea e ca nu transferi practic de pe un card pe altul ci dintr-un CONT in altul. Cardul este legat la un cont.
3. daca ai optat pentru un serviciu de OnlineBanking (internet banking), poti vedea in orice moment situatia conturilor tale. te loghezi pe contul tau (vei primi un USER si o parola/sau un digipas care genereaza coduri drept parola) si pe langa vizualizare poti sa efectuezi operatiuni direct de la calculatorul pe care te-ai logat. schimburi valutare, transferuri in tara si in strainatate, transferuri intre conturile proprii etc. Cele intre conturile tale sunt gratuite.
4. daca ai acest OnlineBanking, te loghezi si vezi daca au ajuns banii. Pentru a afla daca ai bani pe care urmeaza sa ii incasezi, poti trimite mesaj din contul tau si ti se raspunde in cel mai scurt tim posibil sau suni direct la Call Center.
Eu folosesc OnlineBanking-ul de la Unicredit. E f util mai ales ca eviti mersul la banca iar comisioanele la operatiuni sunt mai mici cu 50% decat daca le-ai face intr-o sucursala.