| DanielaNoea a întrebat:

Am fost nevoită sa folosesc un stik pentru a asculta ce se întâmplă în casă.Se aude foarte rău cum pot reda claritate.Este foarte important.Multumesc

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti, odata ce inregistrare este de cea mai proasta calitate.
Fa alte inregistari mai bune, dar inati spune-le oamneilor ca-i inregisterzi fiindca este ilegal sa o faci pe ascuns.

| NLS a răspuns:

Cu DaVinci Resolve, posibil sa fie nevoie de varianta Studio insa (cu plata)
Descarca inregistrarea in calculator/laptop
Deschizi programul (Resolve)
Incarci melodia cu Import New Media (Ctrl+i)
Treci in modulul Edit, din panoul de jos (in mod standard, se deschide Cut)
Deschizi panoul Inspector in dreeapta sus, daca nu e deschis

https://i.imgur.com/rk3Lr3B.png

https://i.imgur.com/k9nMdCh.png

1) Activezi "Dialogue Leveler"

Debifezi optiunea "Reduce Loud dialogue"

Alegi una dintre ultimele 2 optiuni in acea caseta (incearca cu ambele):
"Lift soft whispery sources"
sau
"More lift for low levels"

2) optional, activezi Equalizer si ajustezi banda de frecventa dupa cum am indicat in imaginea 2.
Pentru asta, dai click dedesubt de Band2, si alegi acea forma (a doua optiune)
Apoi duci punctele 2 si 3 in grafic, in jurul valorii de 12 db

3) daca exista zgomot de fundal, te poti juca si cu "Voice isolation"

De retinut ca nu poti face dintr-o sursa cu o calitate extrem de proasta, un material extrem de clar.

| hU?a a răspuns:

Cum ai folosit stick-ul pentru a asculta? Sau chiar inregistra?