| NextCedry2k a întrebat:

Am incercat sa instalez Windows XP pe un laptop nou cumparat, iar cand sunt in instalarea windows-ului si se copie fisierele imi apare eroarea ftdisk.sys is corrupted si trebuie sa il restartez! Din ce cauza va rog spuneti-mi,

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Laptopul fiind nou, hdd-ul e pe sata
iar xp-ul nu contine driver-ul necesar.
In functie de bios, uefi, se poate, ori nu seta AHCI/SATA (pune-l pe SATA)
ori, se poate pune pe un stick driverul, iar la instalare, cand apare install third party,(F6 parca) asa ceva, se alege sa si-l ia de pe el.

| gelu1970 a răspuns:

Daca spui ca e un laptop nou nu are instalat un sistem operativ? in acest caz iti sugerez sa instalezi windows 7 insa nu o versiune grea. toti au obiceiul sa instaleze enterprise si ultimate, netinand cont de caracteristicile calculatorului. in fine. asta e decizia ta.

| JucărieLEGO a răspuns:

Fiind nou acum n-or fi busite hdd-ul sau dvd-rw-ul. O fi de la setarile din BIOS pentru interfata de transfer(S-ATA/IDE).
Oricum evita XP-ul.

| TheEyes a răspuns:

Salut!
Incearca alt windows, daca eroarea persista incearca sa schimbi hardul!
Salut si multa Bafta!

| NextCedry2k explică (pentru TheEyes):

Am incercat al windows dar acum imi da alta eroare, imi zice ceva de genu "setupORG.exe file not found"