| profil6568923 a întrebat:

Am instalat windows 7 ultimate x64 si din 80 GB cat are partitia C mai am liber 50GB.Este normal sa ocupe 30 GB?
Am dezactivat hibernation,backup,am cautat fisiere ascunse, ce sa fac?
Ar trebui sa ocupe cel mult 20 GB.Cand am instalat am dat format, nu am windows old.

9 răspunsuri:
| Jυsтℓσяγ a răspuns:

O fi un windows modificat, incearca sa-ti cauti altu tot 7 pe 64 biti.

-Numai bine.

| profil6568923 explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Treaba e ca folderul windows are 15 GB.
Nu gasesc ce ocupa restul.

| profil6568923 explică:

Multumesc.
Deocamdata il las pe asta, mai vad eu.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru profil6568923):

Pai de ce mi-ai mai oferit funda? In fine eu tot te sfatuiesc sa-ti reinstalezi windows-ul, e cel mai sigur.

-Numai bine.

| profil6568923 explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Pentru ca te-ai implicat.

| profil6568923 explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Am instalat un program tree size free.
Am gasit ce ocupa spatiul.Un fisier pagefile.sys de 16 GB.
Am vazut pe Net ca este bine sa-l lasi in pace ca nu deranjeaza, ajuta.

| profil6568923 explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Am gasit care-i treaba.
Uite ce am gasit pe videotutorial:
1.''o cantitate egala (sau mai mult) cu memoria RAM este rezervata pe hard disk de sistemul de operare pentru a fi folosita ca "memorie virtuala" pagefile''
Am 16 GB RAM deci de aceea fisierul pagefile.sys are 16 GB.
2.''o cantitate de 70-80% din memoria RAM este rezervata pe hard disk si folosita pentru hibernare''
Inainte de a dezactiva hibernarea aveam si mai putin spatiu cu vreo 12 GB.
Sunt chestii bune de stiut.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru profil6568923):

Foarte tare chestia cu pagefile-ul, se pare ca cu cat ai memoria RAM mai mare cu atat windows-ul iti ocupa mai mult pe hdd.Interesant.

-Numai bine.

| taken a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Daca ai cel putin 4 GB RAM poti dezactiva pagefile sau sa-i aloci cat spatiu vrei tu.
Click dreapta pe my computer/proprieties/advanced system settings/advanced/la performane click pe settings/advanced/change/debifam automatically manage paging file size for all drivers/bifam no paging file/apoi set, yes, ok, ok, yes.